Pirinç rakısı Sake

Ülkemizde her ne kadar rakının bir Türk içkisi olduğu söylense de, aslında tarihsel açıdan incelendiğinde rakıyı kimin ne zaman bulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Farklı tekniklerle birçok ülkenin kendine has rakı üretimi bulunmakta ve Japonya’da da rakı üretimi için pirinç kullanılmaktadır. İlk bakışta pirinçten alkollü bir içki hele ki rakı üretmek çok garip gelse de, her ülkede bol bulunan ürünlerin alkollü içecek malzemesi olarak kullanıldığı unutulmamalıdır. Örneğin Güneydoğu Asya’ya has olan bir rakı türü olan Arak, palmiye yapraklarından ve pirinç mayasından elde edilir.

Japonların milli içeceği olarak tanımlanabilecek Sake, ilginç olarak tüm dünyaya Japon çizgi filmleri(Anime) ve çizgi romanları(Manga) ile tanıtılmıştır. Japonya’nın tekel olduğu bu sektörde birçok Anime ve çizgi romanda yer alan karakterler büyük bir keyifle küçük kadehlerde Sake içmekte ve dünya genelinde de birçok insan bu ilginç içkiyi merak etmektedir. Pirinç ve çeşitli tahılların tozundan elde edilen bir içki olan Sake, ülkemizde pirinç rakısı olarak bilinir. Sake saklamaya uygun olmayan bir alkollü içecek olmakla beraber, uygun şartlarda 1 yıla kadar aromasını kaybetmeden muhafaza edilebilmektedir.

Türkiye’de Sake’nin pirinçten yapılan bir rakı olduğu düşünülse de, ABD Sake’nin hammaddesi tahıl olduğundan bu içkiyi bira olarak sınıflandırır. Meyve şaraplarının tatlılığında olan Sake, rengiyle de beyaz şarabı andırdığından bazı Avrupa toplumlarında da şarap olarak tanınır ve bu nedenle de şarap kadehlerinde ikram edilir. Bazı Avrupalılar Sake’nin tadını şaraba benzetse de Japonya’da Sake ülkemizdeki Türk kahvesi fincanlarını andıran küçük seramik kadehlerde içilir. Soğuk olarak içilen Sake türleri olduğu gibi sıcak olarak da ikram edilen farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Sake üretimine bağlı olarak genellikle %20 civarında alkol içeren bir içecek olsa da farklı tekniklerle üretilen Sake çeşitleri, tıpkı ülkemizde “boğma rakı” olarak bilinen rakı çeşitleri gibi çok daha yüksek alkol oranlarına sahip olabilmektedir. Japonya’da içiminin dahi ayrı bir seremonisi olan Sake, yüzyıllar öncesine dayanan bir kültürdür. Çoğu Japon için geleneklere bağlılık olarak görülen Sake, hala milyonlarca insanın severek içtiği bir içkidir.