Pilin icadı

Günümüzde hepimizin birçok farklı elektronik aleti çalıştırmak için kullandığı piller, sanılandan oldukça uzun bir geçmişe sahiptir. Bilinen en eski insan yapımı pil, M.Ö. 250-650 yılları arasında yapılan meşhur Bağdat pilleridir. Pil; kimyasal ölçekli enerjinin depolanarak, elektrik formuna dönüşmesini sağlayan bir aygıttır. Elektrokimyasal bir aygıt olan pil; yakıt hücresi veya hücreleri, akış hücreleri, elektrokimyasal hücre gibi bölümlerin birleşmesi sonucu oluşur.

Her ne kadar inanması güç olsa da, günümüzde vazgeçilmesi imkansız gibi görünen piller, 1800’lü yılların başında tamamen tesadüf eseri bulunmuştur. Bilinen insanlık tarihi boyunca elektrik ile ilgili ilk bilgiler M.Ö. 6. yüzyılda statik sürtünme ile oluşan çekimin fark edilmesiyle edinilmiş olsa da, günümüzün modern teknolojisinin ele aldığı ve kullandığı şekilde ilk elektrik çalışmaları 17. yüzyıldan itibaren başlamıştır.

19. yüzyıla kadar insanların elektrik ve piller hakkında bildiği tek şey, kumaş parçalarının sürtündüğünde statik elektrik üretmesiydi ki bu duruma o zamanlar “yıldırım elektriği” denirdi. 19. yüzyılda yapılan çalışmalar elektrik akımını anlama aşamasında büyük bir yol kat etmiş ve elektriğin depolanmasını sağlayan pillerin icat edilmesini sağlamıştır. Günümüzdeki “Volt” kavramına adını veren Alessandro Volta, günümüzde kullanılan şekli ile elektriği 1800 yılında icat eden bilim adamı olmayı başardı.

Kendisinden önce Galvani tarafından ortaya atılan hayvansal elektrik tezi üzerinde çalışan Alessandro Volta, ölü bir kurbağanın neşter ile kesilirken neden bacaklarının oynadığı üzerine çalışmalarına başladı. Kendisinden önce yapılan çalışmalar, tüm canlıların elektrik ürettiği ve bu elektriğin hücrelerden geldiği üzerineydi. Ancak Alessandro Volta yaptığı çalışmalar sonucu; kurbağanın kesilmesi esnasında bacaklarının oynamasının, birbirine benzer yapıda olan iki farklı metalin sürtünmesi ve bu metallerin hücre sıvısı içerisinde olmasından dolayı kaynaklandığını buldu.

Böylece elektrik üretmek için iki metale ve bir sıvıya ihtiyacı olduğunu anlayan Alessandro Volta, deneylere başladı. Yaptığı deneylerde Bakır ve Çinko madenlerinden aldığı metalleri tuzlu su içerisine yerleştiren Volta, günümüzde kullanılan pili de böylece icat etmiş oldu. Ölümünden 54 yıl sonra1881 yılında adına itafen, elektrik gücü birimine “Volt” adı verilmiştir.