Pilates ile zayıflama

Son üç yıldır ülkemizin dört bir yanında pilates ve aerobik için çeşitli spor salonları açılıyor. Ayrıca uzmanlar bayanların hızla zayıflayabilmeleri ve formlarına kavuşabilmeleri için pilatesi öneriyor. Pilates yirminci yüzyılın sonunda Joseph Hubert tarafından keşfedilmiştir. Pilates ile sırt ve karın kaslarınızı çalıştırarak vücudunuzu esnetebilirsiniz. Örneğin günümüzde birçok sayı da insan ofis ortamında çok az hareket ederek işlerine devam ediyor. İnsanların gün içerisinde çok az hareket etmeleri de vücutlarının tembelleşmesine ve ağrılara yol açıyor. Bu nedenle pilates ile hızlı bir biçim de hem zayıflayabilirsiniz hem de sağlıklı vücuda sahip olabilirsiniz. Pilates vücut esnekliğini, kuvveti, duruşu, dengeyi, eklem hareketliliğini arttırır.

Pilatesin diğer avantajlarından biri ise ağrı çekmeden spor yapabilmenizi sağlayabilecek olmasıdır. Örneğin şınav ve mekik çekiyorsanız vücudunuz ağrıyana kadar çalışmak zorundasınız. Bu ağrılar uzun süre vücudu terk etmez. Fakat pilates egzersizleri ile gün içerisinde sadece 10 dakikalık bir çalışma ile vücudunuz esneyecek ve kendinizi daha rahat hissedebileceksiniz. Bu nedenle sizlere pilatesi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Pilates yapmak için ayrıca kadın olmanızın gereği yoktur. Reklam filmlerinde daha çok kadınlar kullanılsa da erkekler de pilates egzersizleri ile rahatlayabilir. Uzmanlar her insanın pilates yapmasını tavsiye etmiyor. Örneğin kemik erimesi rahatsızlığı bulunan insanlar pilates yaptıkları takdir de kemiklerinde çatlamalar meydana gelebilir. Aynı zaman da hamile bayanların da pilates yapması tavsiye edilmiyor. Ülkemizdeki birçok sayı fitness salonunda pilates dersleri veriliyor. Sadece 10 derslik bir çalışma sonrasında kendinizi oldukça iyi hissedeceksiniz. Vücudunuzdaki sağlığa doğru yönelim ruhunuzu da etkisi altına alacaktır. Pilates için her hangi bir alete ihtiyaç duymadan evinizde de çalışma olanağınız bulunuyor. Fakat uzmanlar pilates egzersizlerinin öğretmenler eşliğinde yapılmasını tavsiye ediyor.