Pele kimdir?

peleEfsanevi Brezilyalı futbolcu Pele; 23 Ekim 1940 tarihinde, Brezilya’nın Tres Coraçoes şehrinde doğmuştur. Asıl adı “Edson Arantes do Nascimento”‘dur. Pele’ye ailesi “Pepe” lakabı ile seslenmekte idi. Bu lakap arkadaşlar arasında da “Pele” haline dönüştüğünden, nihai olarak “Pele” lakabı ünlü futbolcu ile birlikte ölümsüzleşti.

Pele, 11 yaşında keşfedildi. Çocukluğunu ayakkabı boyacılığı yaparak geçirmiştir. Pele’nin futbol yeteneğini ilk keşfeden isim De Brito olmuştur.

Futbolda mevkisi forvet olan Pele, futbola Bauru Atlantic takımında başlamış olup, asıl ününü borçlu olduğu Brezilya’nın ünlü takımı Santos’a 1955 yılında geçmiştir.  Pele, bir yıl gibi kısa bir sürede de (1956 yılında) Santos’un A takımına girmeyi başarmıştır.

Pele üç kez dünya şampiyonluğu yaşamış ve bu şampiyonluklarda da büyük payı olmuş sıradışı bir futbolcudur. İlk dünya şampiyonluğunu 1958 yılında yaşamıştır. İsveç’te gerçekleştirilen 1958 Dünya Futbol Şampiyonası’nda Pele, Brezilya milli takımında yedekler arasında idi. Maça ara ara girdi ve her girdiğinde başarılı futbolu ile dikkat çekti.  İsveç ile yapılan final maçında 5-2’lik skorun iki golü Pele’den geldi ve kupayı kaldıran 11 arasında Pele de vardı. Bütün dünya artık onu tanıyordu. 1960’lı yıllar ona birçok kez “Yılın Futbolcusu” unvanını kazandırmıştır. 1969 yılında “Dünyanın En İyi Futbolcusu” seçilmiştir. 1981 yılında ise iddia daha da yükselmiş olup, Pele “20. Yüzyılın En Büyük Futbolcusu” unvanına layık görülmüştür.

1978 yılında Pele “Ulusal Barış Ödülü”ne layık görüldü. Olimpiyat Komitesi’nin tavsiyesi ile “Yüzyılın Sporcusu” unvanı da Pele’nin aldığı ödüller arasındaki yerini almıştır.

Pele’nin imza attığı inanılmaz rekorlar arasında başı çekenler şunlardır:

  • Brezilya milli takımında 110 kez forma giymiştir.
  • 1328 maçta oynamış toplam 1283 gol atmıştır.

Pele’nin kıramadığı tek rekor babası Dodinho tarafından kırılmış olan bir maçta 10 kafa golü atmaktır. Dodinho ayağını kırarak futbola erken veda etmiştir, ancak yeşil sahalara Pele’yi kazandırarak futbola olan gönül borcunu fazlasıyla ödemiştir.