Olimpiyat sembolü

Olimpiyatların tam olarak hangi tarihte ve nerede ortaya çıktığı bilinmese de, bu spor organizasyonunun Antik Yunan Dönemi’nde ortaya çıktığı ve yüzyıllar boyunca bir gelenek olarak devam ettirildiği bilinmektedir. 19. yüzyılın sonuna dek bölgede bir gelenek olarak devam eden spor oyunları daha sonra Fransızlar tarafından modernize edilmiş ve 1896 yılında uluslararası spor karşılaşmaları olarak ilk Olimpiyatlar düzenlenmiştir. Günümüzde kullanılan Olimpiyat sembolü üzerinde 1914 yılında çalışmalar yapılmış ve bu sembolün 1916 Olimpiyatlarında kullanılması kararlaştırılmıştır. Ancak dünyayı kasıp kavuran 1. Dünya Savaşı’nın bu yıllarda patlat vermesi nedeniyle sembolün resmi olarak kullanıldığı ilk oyunlar, 1920 Olimpiyatları olmuştur.

Beyaz bir fon üzerinde iç içe geçmiş beş farklı renk halkadan oluşan Olimpiyat sembolü; Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarını temsil etmektedir. 5 kıtadan yani dünyanın her yerinden gelen sporcuların mücadele verdiği Olimpiyat oyunlarına katılan tüm ülkelerin bayraklarında muhakkak Olimpiyat sembolündeki renklerden “en az biri” vardır. Ayrıca Olimpiyat Oyunlarının resmi sloganı da; “Daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü” şeklindedir. Olimpiyat oyunlarına katılan sporcular madalya almak için değil, yarışmaya katılarak ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmaktadır. Bu slogan 1894 yılında Pierre de Coubertin tarafından ortaya atılmış ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından da kabul edilerek resmiyet kazanmıştır.

Olimpiyat bayrağında yer alan sembol 5 kıtayı sembolize ettiğinden dünyanın dört bir tarafından ülkelerini temsil eden sporcular Olimpiyat oyunlarına katılım gösterir. 5 kıtanın hepsinden sporcuların takıldığı ilk Olimpiyat oyunları ise 1912 yılında İsveç Stockholm’de düzenlenen Yaz Olimpiyatlarıdır. Tüm bunların ötesinde Olimpiyat oyunlarında bir gelenek haline gelen “Olimpiyat Ateşi” ise herhangi bir yanıcı madde kullanılmadan mercek yardımıyla yakılır. Olimpiyat oyunlarının doğduğu yer olan Yunanistan’ın Olimpos Dağı’nda yakılır ve buradan sporcuların yardımıyla Olimpiyatların yapılacağı ülkeye kadar karayolu yardımıyla taşınır.

Olimpos Dağı’nda yakılan Olimpiyat Ateşi, Olimpiyat oyunlarının açılış seremonisine kadar taşınır ve tüm oyunlar sona erene kadar da yanmaya devam eder. Güneş ışınlarının mercek yardımıyla meşaleyi tutuşturması sağlandıktan sonra ülke ülke dolaşarak ev sahibi ülkeye getirilir. Olimpiyat Ateşi ilk olarak 1936 yılında Nazi Almanyası’nın başkenti Berlin’de kullanılmıştır. Birinci ve ikinci Dünya Savaşı yıllarında ara verilen Olimpiyat oyunları ayrıca bazı dönemlerde çeşitli ülkeler tarafından da boykot edilmiştir.