Mocha kahve

Son yıllarda ABD ve Avrupa’da yaygın olarak faaliyet gösteren markaların ülkemizde de birçok şube açmasıyla birlikte birçok kahve türüyle tanışan ülkemizdeki özellikle büyük şehirde yaşan insanlar, mocha denen kahve türünü de kısa sürede benimsemiştir. Kendi kültürümüzde olmayan bir kahve türü olması nedeniyle kimlerinin merak ettiği kimilerinin de içerken içerisinde ne olduğunu öğrenmek istediği mocha kahve, latte türünde bir kahvedir. Mocha kahveye göre daha iyi bilinen cappucino kahveye de benzer şekilde hazırlanabildiğinden, bazen de cappucino ile karıştırılır.

Mocha kahvenin ilk olarak yapıldığı ve popüler hale geldiği yer ABD olarak bilinir ve genellikle İtalyanlar ile Fransızlar mocha kahveye ilgi göstermemeleri ile bilinir. Birçok farklı çeşidi olan mocha kahvesinin ülkemizde ve ABD’de en fazla tercih edileni çikolata şurubu veya kakao tozu ile hazırlanan türüdür. Latte kahvede olduğu gibi içerisinde süt ve espresso bulunan mocha, üzerinde krema ya da süt köpüğü konarak servis edilir.

ABD’de ilk yapıldığında üst kısmına süt köpüğü ilave edilerek servis edilen mocha, daha sonra krema ile de satışa sunuldu ve kremalı mocha da oldukça büyük ilgi gördü. İster köpük ister krema konsun mochanın en üstüne tarçın ya da kakao tozu konması da bir adet haline gelmiştir. Espresso ve süt ile hazırlanan mochanın üst kısmına krema konduktan sonra kakao tozu ile süslenmesi kahvenin aromasını büyük oranda değiştirirken, tarçında mocha kahvenin kokusunun çok daha buruk hale gelmesini sağlamaktadır.

Yüzyıllardır kahve ticareti ile ünlenmiş Yemen’de bir kent olan Mocha’tan adını alan bu kahve türü, ABD’de de ilk olarak Yemen’in meşhur kahvesi olarak isimlendirilmiştir. Mocha ayrıca daha sert ve yoğun bir aroma sevenler için süt yerine acı kakao ilave edilerek de hazırlanabilir. Süt yerine acı kakao ile hazırlanan mocha kahvesinin üzerine çoğunlukta kakao tozu ya da tarçın yerine hatmi konur. Çikolata içeren bir kahve türü olduğu için kalori değeri de daha yüksek olan mocha kahvesi, espressonun biraz daha geliştirilmiş hali olarak tanımlanabilir.