Mide kanseri

Mide kanseri hastalıkları, son yıllarda tüm dünya genelinde oldukça büyük bir artış göstermiştir. Modern tıbbın tüm gelişmiş imkanlarına rağmen mide kanseri, hala ölümcül kategoride sayılan ve oldukça tehlikeli bir kanser türüdür. Mide kanseri üzerine yapılan araştırmalar, bu hastalığın buzdolabı kullanımının yaygın olduğu ülkelerde daha az görüldüğünü ortaya çıkartmıştır. Bu nedenle oda sıcaklığında kalmış yiyecekleri tüketmenin, mide kanserine yakalanma ihtimalini arttırdığı düşünülmektedir.

Mide kanseri tanısı çoğu hastada ilerleyen evrelerde yapıldığından, kanserin tedavisi de bu açıdan güç bir hale gelmektedir. Gastrit hastalığı ya da ülser gibi diğer mide rahatsızlıklarının belirtileri ile neredeyse birebir örtüşen mide kanseri belirtileri, birçok hastanın yaşadığı sorunları yanlış yorumlamasına neden olur. Mide kanseri belirtileri olarak sayılabilecek sorunlar; yemek sonrası şişkinlik, midede kronik hale gelen yanma ve ağrı, yemek sonrası uzun saatler besinlerin sindirilememesi, mide kasılmaları ve kusma durumlarında besinler ile birlikte kan görülmesi şeklinde sıralanabilir.

Mide kanseri belirtileri olarak görülen tüm sorunlar; diğer mide sorunları ile oldukça benzer olduğundan, mide kanseri belirtisi olarak belirleyici ve kesin olarak söylenebilecek bir bulgu yoktur. Midedeki dokunun kanaması nedeni ile kanın sindirime karışması, dışkının siyah renge dönmesine ya da dışkının kanlı gelmesine neden olabilir ancak bu durum diğer mide sorunlarında da görülmektedir. Bu nedenle mide ile ilgili en ufak bir sorun dahi olsa, kişinin vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmasında fayda vardır.

Toplumumuzda yaygın olarak inanılan bir düşünce de, yemeklerde çok fazla acı ve baharat kullanan insanların mide kanserine yakalanma ihtimalinin daha fazla olduğudur. Ülkemizde özellikle Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde mide kanseri hastalıkları daha fazla görülmektedir ve bu coğrafyanın beslenme düzeninin baharatlı yiyeceklere dayalı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar, bu bölgedeki insanların mide kanserine daha çok yakalanması ile acı yemeleri arasında bir bağ kurulmasına neden olacak herhangi bir veri elde edilmesini sağlamamıştır. Bu nedenle doğruda; “acı yemek mide kanseri yapar” demek, şuan için mümkün değildir.