Metabolizma hızlandırıcı yiyecekler

Popüler kültürün insanlara çizdiği ideal kiloya sahip ve tamamen sağlıklı birey portresi, günümüz insanının sağlık ve estetik konusunda çok daha ilgili hale gelmesine neden oldu. Bunun sonucu olarak dünya genelinde tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanlar daha sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşmak için beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeye başladı. Ekonomik anlamda gelişmiş ülkelerin vatandaşlarında daha çok görülen obezite sorunu ile mücadele etmek için sağlıklı beslenme programları oluşturan uzmanların en çok kullandığı tabirlerden biri olan metabolizma da, böylece her insanın aşina olduğu ve günlük hayatında kullandığı bir kelimeye dönüştü. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermek ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak ise, günümüzde her insanın ideali haline geldi.

Metabolizmayı fark yaratacak düzeyde hızlandıran yiyecekler bulunsa da, her insanın doğuştan gelen belirli bir genetik özelliğe sahip olduğu da unutulmamalıdır. Vücudun kilo alıp vermesi birçok farklı bileşenin etkili olduğu bir konu olduğundan, hekimlerin tavsiyelerine uymadan yalnızca belirli yiyecekleri tüketerek kilo vermenin ve sağlıklı yaşamanın da oldukça zor olduğu unutulmamalıdır. Metabolizma hızını etkileyen en önemli faktörlerden biri olan kahvaltı, günümüzün modern insanı tarafından vakit darlığı nedeniyle genellikle atlanan bir öğün haline geldi. Ancak sabah kahvaltı edilmemesi durumunda metabolizma hızı düşeceğinden, iyi bir kahvaltı ile güne başlamak oldukça önemlidir.

Düzenli su içmenin sağlık açısından büyük önem taşıdığı günümüzde herkes tarafından bilinmektedir. Günde 2 litre su içmeyi bir alışkanlık haline getirin çünkü vücut susuz kaldığında metabolizma hızı da doğrudan düşer. Hardal tohumu ülkemizde pek fazla tüketilmeyen bir baharat olsa da, aslında metabolizma hızı üzerinde doğrudan etkilidir. Düzenli hardal tohumu tüketerek metabolizmanızın hızlanmasını ve böylece vücudunuzun daha fazla kalori yakmasını sağlayabilirsiniz.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, acı biber tüketiminin de metabolizmayı hızlandırdığının anlaşılmasını sağlamıştır. Metabolizma hızının artmasını sağlayan acı biberi her gün küçük miktarlarda da olsa yemeklerinizle birlikte tüketmeyi bir alışkanlık haline getirmeye çalışın. Somon balığı, dana eti, ton balığı, nohut, hindi eti, mercimek ve bamya gibi yiyeceklerin de metabolizmasının hızlanmasını sağladığına yönelik araştırmalar bulunmaktadır.

Az ancak sık yemek yemenin de metabolizmanızı hızlandıracağını unutmayın ve mümkün olduğunca uzun süre aç kalarak birden çok fazla yemekten kaçının. Ancak metabolizmanızı hızlandırmak için bu tür yiyecekleri bilinçsiz bir şekilde tüketmemeye de özen gösterin. Metabolizmanızı hızlandırmak için başvurabileceğiniz en güvenilir kaynak, şüphesiz bu konunun uzmanı bir hekimdir. Uzman bir hekime danışmadan kendi kendinize denemeler yapmak, kilo vermeyi ve daha sağlıklı hale gelmeyi umarken ciddi sağlık sorunları yaşamanıza da neden olabilir.

Rahnansaika