Malta eriği ve faydaları

Her ne kadar adı “Malta” eriği olmasına karşın bu bitki, ülkemizde Güney Anadolu’dan Ege ve Akdeniz kıyılarına kadar birçok farklı bölgede yetiştirilmektedir. Muşmula veya Yeni Dünya gibi isimlerle de anılan Malta eriğinin anavatanı Çin’dir. Pek çok insan tarafından bilinmiyor olsa da, Gülgiller bitki familyasının mensubu olan bu bitkinin meyvesi dışında yaprakları ve çiçekleri de kullanılmaktadır. A Vitamini yönünden son derece zengin olan Malta eriği ayrıca yüksek bir C ve B vitamini içeriğine de sahiptir. Lifli bir meyve olmasından dolayı sindirim sistemi sorunu çekenler tarafından tüketilen meyvenin bağırsak faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olması söz konusudur. Ayrıca Hemoroit yani basur hastalığının da önemli nedenlerinden olan kabızlığın önlenmesi için düzenli olarak tüketilmesi faydalıdır.

B, C ve özellikle A Vitamini yönünden yüksek değerlere sahip olan Malta eriği aynı zamanda mineral zengini de bir meyvedir. Günlük mineral ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılanmasını sağlayan bu meyvede yüksek miktarda Potasyum, Fosfor ve Kalsiyum bulunmaktadır. Vitamin zenginliğine yüksek mineral değerleri de eklenince Malta eriğinin her insanın daha sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak tüketmesi gereken meyveler arasında yer aldığı da ortadadır. Meyve olarak tüketildiğinde insan bedenine pek çok fayda sağlayan bu bitkinin ülkemizde bilinmediği için pek kullanılmayan yaprakları da bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Malta eriğinin bitki çayı şeklinde demlenen yaprakları oldukça yarar bir ishal kesicidir. Diyet yapanlarında beslenme programlarına dahil edebileceği Malta eriği, yüksek lif oranı ile kilo verme sürecine destek veren meyvelerdendir. Kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağlayan lifler aynı şekilde düşüşü de yavaşlattığından ani acıkma krizlerini önlemektedir. Tokluk hissinin uzun süreli olmasını da sağlayan lifler, ağırlıklarının birkaç katı su emerek şişer. Malta eriği de yüksek lif oranı ile bir porsiyon tüketildiğinde hem çok yararlı hem düşük kalorili  hem de uzun süre tok tutan bir öğün yerine geçecektir. Bu nedenle diyet yapanların ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin düzenli olarak tüketmesi faydalı bir meyvedir.

Ülkemizde havaların sıcaklaşmasıyla birlikte karpuz, kavun ve erik gibi meyveler ağırlıklı olarak tüketilmekte ve bu yararlı meyve hala birçok insan tarafından bilinmemektedir. Gerçek manada bir sağlık küpü olan Malta eriği ya da bilinen diğer adıyla Yeni Dünya, kompleks vitamin bileşenleriyle bağışıklık sisteminin de kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Malta eriği yapraklarının bitki çayı olarak yeni yeni tüketilmeye başlandığı ülkemizde, bu meyvenin ne kadar yararlı olduğu da hala bilinmemektedir. Yaz aylarında satış fiyatı da son derece makul olduğundan, Malta eriğini herkes satın alabilir ve bu yararlardan faydalanabilir.