Makyaj Malzemeleri

Makyaj malzemesi diyince akan sular durur. Bayanların çantalarında bulunan ağırlığın %70’ini bu malzemeler oluşturur. Yani eğer kafanıza bir çanta yediyseniz dava açmanız gereken ilk yer sanırım kozmetik ürün üreticileri olacaktır.

Fazla dağılmadan konuya dönelim. Bazı makyaj malzemelerini ve ne işe yaradıklarını burada açıklamaya çalışalım.

• Ruj: Tabi ki hepiniz biliyorsunuz. Elbette ki dudak boyasına verilen isimdir ruj. Ama şu da var ki rujun göz kapağında kullanıldığı da bilinmeyen bir gerçek
• Oje ve Aseton: Karşıt iki görüş. Biri tırnakların rengârenk olmasından yana, diğeri ise illa sadelik olsun diyor. Oje ile tırnaklarını boyayanların tek yardımcısı aseton.
• Fondöten: renginizi solgun mu buluyorsunuz, yoksa çok mu kırmızısınız. Fondötenler yüz renginizde bulunan renk karmaşasını önlüyor. Yüzünüzde bulunan küçük renk değişimlerini gizliyor.
• Allık: yüzünüz çok beyazladı ise allık ile pembemsi bir görünüm verebilirsiniz. Makyaj çantasının sonuncu malzemesi allığınız olmalı. Yanaklarınıza hafif bir fırça darbesiyle uygulayacağınız allığınız, makyajınızı tamamlarken cilde renk veren allığı dilerseniz far olarak gözlerinize de uygulayabilirsiniz.
• Maskara: İsmine bakıp ta yanılmayın, göz makyajında en çok kullanılan ürünlerin başında gelir. Kirpikleri koyulaştırır, kalın ve diri bir görünüm sunar.
• Far: Bu üründe gözler için. Ama göz kapaklarını renklendirmek için. Rengârenk gözler için far tüketin…
• Kaş Kalemi: İncecik ve bakımlı kaşların arkasında kaş kalemleri gizli. Bazen uzun kaşlar bazen kara, bazen ince bazense kalın. Kısacası kaşlarınızdaki oynamayı kaş kalemi ile yapıyorsunuz.
• Makyaj Çantası: olmazsa olmaz. Onca malzeme nereye sığar yoksa. Yaklaşık define sandığı büyülüğündedirler. Yazdıklarımızın onlarcası mevcuttur içlerinde…

Yukarıda yer veremediğim makyaj malzemelerinden özür diliyorum. En yakın zamanda kendilerine de uğrayacağım… Gri tonlarında rimel kullanarak yüzünüzdeki ifadeyi yumuşatabilirsiniz. Kirpiklerinizi daha dolgun göstermek için kirpiklerinizi kıvırdıktan sonra bir kat rimel sürdükten sonra transparan pudra sürüp üzerini rimelle geçin.