LCD ile plazma arasındaki fark

lcd plazma farkıİnce tasarımı ve yüksek çözünürlük vaat eden kaliteli görüntüleriyle yeni nesil televizyonlar ile birlikte herkesin hayatına LCD ve plazma iki farklı kelime girdi. Televizyonlardan ve şüphesiz bilgisayar monitörlerinden bahsederken herkes LCD ve plazma kavramlarını kullanılıyor olsa da, iki farklı teknoloji arasındaki fark pek çok insan tarafından bilinmemektedir. LCD ile plazma arasında fark aslında tek bir cümle ile izah edilebilecekten çok daha fazla, bir başka değişle iki teknoloji arasında oldukça fazla fark bulunmaktadır. Sıvı Kristal Ekran (Liquid Crystal Display) manasına gelen LCD ile sıkıştırılmış iyonize gazların elektrik etkileşimi sonucunda görüntü veren “plazma” ekranlar arasındaki en önemli fark; iki görüntüleme sisteminin birbirinden farklı teknolojiler kullanılıyor olmasıdır.

Çok fazla teknik detaya girmeden LCD ile plazma ekranlar arasındaki farklardan kısaca bahsetmek gerekirse; plazma ekrana iyon haldeki gazların sıkıştırılması ve bu sıkışmış gazların elektrik akımına tepki vermesi ile ekrana görüntü düşerken, LCD ekranlarda görüntü kristal yapılı sıvıların ışığı geçirmesi ve kutuplama yapılması ile oluşmaktadır. Kullanım ömrü ve elektrik kullanımı gibi konularda da iki teknoloji arasında ciddi fark yaratacak derece büyük farklar bulunmaktadır. LCD ekranlar görüntüleri daha parlak bir şekilde ekrana aktarabilirken aynı zamanda 100 bin saate varan ve yeni nesil cihazlarda bu süreyi de aşan bir kullanım ömrü vaat eder.

Uzun kullanım ömrü ile LCD ekranlar, monitörü ya da televizyonu uzun saatler boyunca açık kalacak olanlar için uzun yıllar boyunca görüntü kalitesinde kayıp yaşamadan kullanım imkanı sağlar. LCD ekranların uzun kullanım ömrü Plazma ekranlar ile kıyaslandığında önemli bir avantaj sağlarken, bu avantaj elektrik sarfiyatına da yansır. Zira kıyaslandığında LCD ekranlar plazmalardan çok daha az elektrik enerjisi kullanarak çalışmakta, bu nedenle de elektrik faturaları düşünüldüğünde daha ekonomik bir kullanım sağlamaktadır. Radyasyon salınımıyla da plazmalardan oldukça daha avantajlı olan LCD ekranlar, görüntüde titreşim yaşanmaması da sağlar. Ancak bu özellikler LCD ekranları her açıdan plazmalardan üstün yapmamakta, madalyonun diğer yüzüne bakıldığında plazma ekranların da pek çok artısı bulunmaktadır.

Plazma ekranların kontrast seviyesi LCD ekranlara göre daha yüksektir. 7 milyarın üzerine çıkan renk çeşitliliği ile plazmalar bu konuda LCD ekranlardan birkaç gömlek daha üstündür. LCD ekranların temel sorunu olan hareketli sahnelerde görüntünün bulanıklaşması, plazma ekranlar için bir sorun olmamaktadır. Ayrıca LCD ekranlarda görüntü kalitesi bakış açısına göre azalabilirken, plazma ekranlar her açıdan aynı görüntü kalitesini sunabilir. Tüm bunların dışında plazmalar gerçek anlamda büyük bir ekran isteyenler için ilk maliyet açısından daha ucuz bir seçenek olabilir. Küçük ve özellikle orta boy ekranlarda plazma tercih edilmesi ise ilk maliyetin daha fazla olmasına sebep olabilir.