Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

laptopLaptop alırken temel gereksinimler düşünülerek; çift çekirdekli işlemci tipi, RAM, ekran kartı performansı, Port sayısı ve niteliği, ekran, touch pad hassasiyeti, batarya ömrü, garanti kapsamı ve klavye gibi konular dikkat edilmesi gerekenlerin başında yer alır. Aslında çift çekirdekli işlemcinin İntel ve AMD marka tercihinin yapılması, diğer özelliklere dair temel bir fikir sahibi olunmasını ve seçim kriterlerinin de büyük oranda belirlenmesini sağlayacaktır. Laptop satın alırken herkes için azami fayda sağlayabilecek konfigürasyonlar bulunmasına karşın bu sistemler için ciddi meblağlar harcanmasının gerekmesi, herkesin kendi ihtiyaçları doğrultusunda uygun tercihi yapmasını gerektirir. Zira aynı bütçeye sahip olan iki farklı kişiden birinin laptop almaktaki temel amacı oyun oynamak iken diğeri sadece Office uygulamalarını kullanmak amacıyla laptop satın alabilir. Bu sebeple her iki kullanıcının satın aldığı laptoptan beklentileri de birbirinden farklı olacaktır.

Laptop alırken sadece işlemci ve RAM gibi performansı ilgilendiren kriterlere değil, tablonun bütününe bakılması gerekir. Zira VGA, USB, HDMI ya da DVI gibi paralel portları sürekli olarak kullanacak bir kullanıcı için port sayısı ve etkinliği de laptop tercih ederken büyük öneme sahip olabilir. Üzerinde sadece tek bir USB portu olan bir laptopu satın alan kullanıcı bu portu kablosuz fare için kullanarak, flaş bellek ya da diğer elemanları kullanması gerektiğinde sorun yaşayabilir. Bu bağlamda port sayısı ve çeşitliliği de yine “kullanıcı ihtiyaçlarına göre” önem kazanabilir. Benzer şekilde grafik kartının sunduğu işlevsellik ve bu kartın işlemci ile uyumlu bir şekilde çalışması hem oyun oynama amaçlı hem de grafik yazılımları kullanma amaçlı olan bir kullanıcı için büyük önem arz edebilir.

Çoğu zaman laptop alırken belirli noktalara odaklanılması, uzun vadede kullanım esnasında önem kazanacak özelliklerin gözden kaçırılmasına sebep olabilir. Satın alınan laptopun nerede kullanılacağı dahi seçim yaparken dikkat edilmesi gerekenleri değiştirebilir. Evde sürekli olarak şarja takılı ve bataryası da takılı değilken kullanılacak bir laptop için batar ömrünün kaç saat olduğu önemli olmayabilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, laptop bataryalarının ömrü “bekleme konumunda” iken farklı, işlemcinin kapsamlı paketler işleyerek sürekli meşgul olduğu durumlarda farklıdır. Bunun için işlemciye ağır yük getirecek uygulamaları kullanacak olanların batarya ömrü konusunda daha gerçekçi beklentiler içine girmesi gerekir. Sürekli dış mekanda fişe takılı olmadan kullanılacak laptoplarda bataryanın uzun süreli kullanım sunması da büyük öneme sahiptir.

Ayrıca Torrent benzeri yazılımlar kullanarak film, dizi, anime, video klip, konser kaydı gibi içerikler indirerek arşiv yapan ve her zaman evdeki harici diskini yanında bulunduramayan bir kullanıcı için harici diskin sunduğu kullanım alanı dahi önemli olabilir.