Fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler

fotoğraf makinesiDijital teknolojilerin başını alıp gittiği günümüzde tüketicilere sunulan fotoğraf makilerinin sahip olduğu özellikler de giderek artıyor. Toplumda genel olarak bir fotoğraf makinelerinin kalitesi, kaç megapiksel boyutlarında fotoğraf çekebildiğine göre değerlendiriliyor. Aslında bu fikir oldukça yanlış olduğu gibi, fotoğraf makinelerinin kaç megapiksel boyutlarında fotoğraf çekebildiği ile kullanıcıya sunduğu çekim kalitesi arasında bir bağlantı da bulunmamaktadır. Zira pek çok insan bilmiyor olsa da, “standart” boyutlardaki bir fotoğraf baskısı için 3 megapiksel büyüklüğünde bir resim olması yeterlidir. Bu, resmin 5 megapiksel boyutunda fotoğraf çeken bir makineyle çekilmiş olması halinde dahi “standart” boyutlarda baskı yapılacağı zaman resmin yine 3 megapiksel boyutta indirgeneceği manasına gelir. Çekilen fotoğrafın büyüklüğünü tabir etmek için kullanılan bir kavram olan megapiksel, kullanım ve ihtiyaca bağlı olarak fotoğraf kalitesini belirler. Profesyonel fotoğrafçılık ya da dijital baskı ile uğraşan bir kişi için çekilen fotoğrafın boyutunun büyük olması yani megapikselinin fazla olması çok önemli olabilirken, amatör bir fotoğrafçı için bu boyutun herhangi bir yararı da olmayabilir.

Dijital Zoom ile Optik Zoom arasındaki farkın da tam olarak bilinmemesi, bazı tüketicilerin fotoğraf makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında dijital Zoom değerinin fazla olmasının iyi bir özellik olduğunu düşünmesine sebep olur. Birbirinden gece ile gündüz kadar farkı bulunan Dijital ve Optik Zoom kavramlarının biri fotoğraf çekimi, diğeri ise çekilen fotoğrafın incelenmesiyle ilgilidir. Dijital Zoom makine ile çekilen bir fotoğrafın ekranda gözlemlenirken ne kadar büyütülebileceğini ifade ederken, Optik Zoom ise fotoğrafın çekilirken nesnenin ne kadar uzak ya da yakın olacağını belirleyen bir değerdir. Zira fotoğrafı çekilen nesnenin daha yakın bir görüntüsü elde edilmek isteniyorsa bu Optik Zoom kavramını ilgilendirir. Makinelerin LCD ekranları küçük olduğundan çekim sonrası resimlerin detaylı bir şekilde görülmesi zor olduğundan fotoğrafın ekranda büyültülmesi gerekebilir ki, bu da Dijital Zoom kavramıyla ilgilidir.

Unutulmaması gerekenlerin belki de başında, fotoğraf makinelerinin “lens kalitesinin” çekilen fotoğrafın niteliğini belirlediğidir. Fotoğraf makinelerinin kullanıcı ihtiyaçlarına göre değişen kalite anlayışını, makinenin sahip olduğu optik lens kalitesi temsil eder. Bu aşamada kullanıcıların üretim kalitesi bilinen ve sorunsuz kullanım imkanı sunan ürünler geliştiren markaların ürünlerini tercih etmesi en doğru tercih olacaktır. Satırlarca özelliğe sahipmiş “gibi” görünen bir fotoğraf makinesinin lensinin kalitesiz olması, makinenin de beklenen kaliteli çekim imkanını sunamamasına sebep olur. Sensör ve ihtiyaca bağlı olarak flaş kalitesi de fotoğraf makinesi alacak herkesin dikkat etmesi gerekenler arasında yer almaktadır.