Kuru Saçların Bakımı

kuru sacSaç tipleri arasında en sorunlu olanı kuru saçlardır. Çok çabuk kırılır ve mat bir görüntüsü olduğu için kepeklenmeye müsait bir saç tipidir. Oldukça bakım istediği için, kuru saçları olanlar için çileye dönüştüğü olmuştur.

Kuru saçınız varsa evde hazırlayacağınız bakımlar sayesinde kuru saçlarınızın canlı görülmesini sağlayabilirsiniz.

İlk öncelik kuru saçları olanlar şampuanlarına dikkat etmelidir. Saçları sık sık yıkamamak gerekir. Çünkü saçları nemli tutan yağları çıkardığı için, alacağınız şampuanın pH değerinin 6.7 olmasına özen gösterilmelidir.

Kuru saç en narin saç olduğu için saçlara oldukça nazik davranılmalıdır. Saçlarınızı yıkarken, parmak uçları ile nazikçe ovarak yıkanmalıdır. Parmak uçlarınızla saç derinize yapacağınız masajlar, saç diplerindeki yağ bezlerini harekete geçirecektir.

Kuru ve yıpranmış olan saçlarınızı onarmak için, sıcak yağ tedavisi ile saçlarınızı canlandırabilirsiniz.

Saçlarınızı fırçalamak, saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Her zaman saçlarınızı yavaş bir şekilde fırçalamak saçların kırılmasını ve dökülmesini engelleyecektir. Saçlarınızı fırçalarken veya tararken, saçlarınıza serum sürmek veya saçlarınızı ıslatarak fırçalamalısınız. Delikli saç fırçası olukça iyi bir seçim olacaktır.

Kuru saçları olanlar, kesinlikle saç masası veya fön makinesi kullanmamalıdır. Yapay bir şekilde kurutulmamalıdır.

Sirke iyi bir nemlendirici olduğundan dolayı, saçlarınızı canlandıracaktır. Aynı zamanda parlak görünmesine neden olacaktır. Saçlarınızı duruladığınız suya bir yemek kaşığı sirke ekleyip saçlarınızı durulamanız, saçlarınızın canlı görüşmesine neden olacaktır. Sirke, kepek problemine de iyi geleceği için, saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Fazla yıpranmış saçınızın parlak olmasını istiyorsanız, yumurta kullanmalısınız.

Ceviz ve fındık saça çok faydalıdır.