4G teknolojisi

Yakında 4G hızında internete dünya ülkeleri geçmeye başlayacak. Hatta bazı ülkeler şimdiden 4G hızında internet deneyimini yaşıyorlar. Türkiye için 4G teknolojisine geçiş yapma işi, 3G teknolojisinde olduğu gibi diğer ülkelere nazaran geç gerçekleşecektir. Ancak4g bunun bazı avantajları yok değil. Çünkü 3G teknolojisine erkenden geçen ülkelerde bazı alt yapı sorunları yaşandı. Bu alt yapı sorunları kullanıcılara olumsuz bir şekilde yansıdı. Ancak Türkiye için böyle sıkıntılar yaşanmadı. 3G teknolojisine erken geçen ülkelerde görülen sorunlara karşı alınan tedbirlerle yenilenen ve daha kaliteli hale getirilen 3G teknolojisini transfer ederek, sorunsuz bir şekilde kullandı. Sanıyoruz 4G teknolojisi içinde aynı şeyler gerçekleşebilir.

4G teknolojisi hakkında bir önemli gelişme de, alt yapısının yerli mühendislerce hazırlanacak olmasıdır. 3G teknolojisinde kullanılan yabancı lisans yerine kendi alt yapımızla yerli lisans kullanılacak. Bu internet fiyatlarında da aşağı bir hareketliliğe sebep olabilir. Ayrıca ekonomimiz için de iyi olacaktır. Çünkü yabancı lisans kullanımı nedeniyle dışarıya çıkan dövizler memleketimizde kalacak.

Kısaca 4G teknolojisi neyi getirecektir ondan da bahsetmiş olalım. Turkcell operatörünün yaptığı testlerde 4G ile alakalı mükemmel sonuçlar elde edildi. Çünkü 3G’den daha hızlı veri alışverişini sağlayan bir teknolojiyi ifade ediyor. Daha iyi video izleme deneyimi, film izleme deneyimi, daha iyi fotoğraflar elde etme gibi çeşitli yenilikleri kullanıcılara sağlıyor. Özellikle 4G teknolojisi video ve film izleme konusunda duramayanlara yarayacak. Laptop veya mobilinizden internete bağlananlar için güzel bir ayrıcalık kazandıracak. Ancak şu kadar var ki 4G hızları, internet paketinizin hemen bitmesine sebep olabilir. Çok hızlı veri transferi kotaların aşılmasını da sağlayabilir. Ama 4G ile beraber kotalarda da farklı bir uygulama sunulacağı düşünülüyor. Şimdiden 4G teknolojisi hayırlara vesile olsun memleketimiz için.