Kumar bağımlılığı ve tedavisi

Kumar bağımlılığının en önemli nedenlerinden biri yaşamsal olarak zorlanmadan kaynaklanmaktadır. Yani daha az çalışıp, daha az emek harcayıp daha fazla paraya erişmek fikri ve daha yüksek bir yaşam seviyesi amacının yarattığı dürtü, tetikleme kişiyi bu oyunlara yönelten bir durumdur.

İnsanların hayatında zorluklar olabilir, yada kişi hayatını daha garanti altına almak isteyebilir, bunun dışında risk almayı seven kişiler de olabilir, bu kişiler evlerinin anahtarını da masaya koyabilir.

Aslında bağımlılık nasıl tedavi edilir sorusuna cevap vermek daha mantıklı, çünkü bağımlılığın tedavisini bilirseniz kumara yönelik bir takım spesifik özel müdahalelerde yapmanız mümkün olabilir.

Kumar bağımlılığı ile ilgili olarak, kişinin önce farkındalık kazanması gerekiyor. Bu kişiler hayatlarının zor durumda olduğunu veya hayatlarını riske attıklarının farkında değildir.

İlk amaç diğer çalışmalarda olduğu gibi farkındalık yaratmaktır. Farkındalığı yarattıktan sonra ki bu tek başına davranış değişimi meydana getirmez, kişinin bu alanda değişim yaratması için kendisini motive etmek ve motivasyonunu yüksek tutmak ve karar almasını sağlamak, örneğin bu kararlar nedir, hayatında aldığı risk faktörleri yerine sağlıklı diğer davranış biçimlerini koymakla ilgili karar almasını sağlamak ve bunu sürdürebilmesi için destek olmaya devam etmektir.

Burada önemli olan hayatını yeniden yapılandırabilmesidir. Aynı mekanda bulunayım, kumar oynadığım arkadaşlarla tekrar buluşayım ama kumar oynamayacağım tarzı yaklaşımlar gerçekçi değildir.