Kredini erken ödeme cezası!

Mayıs 2014’de yaşanan bir olay, bu kadarda olmaz dedirten cinsten. Hatırlarsanız, kredi borcunu erkenden kapatmak isteyen bir vatandaş, bankasına müracaat etmiş ve erkenden kredisini ödemek için talimat vermişti. Banka bu talimatı üzerine kendisine erkenden ödeme cezası uygulayarak, herkesin hayretler içerisinde kalacağı bir uygulamaya imza nakite-ihtiyaci-olanlar-icin-sonbahar-kredi-kampanyalari-58635atmıştı. Bankada çalışan kişilerin bile anlamlandıramadığı bu olay medyada da yankı buldu. Aslında bankanın erken ödeme cezası uygulaması, keyfi bir durumu ifade etmiyor. Yani bankaların mevzuatta bu tür bir hakkı var. Ancak, hukukçular bu olaydan sonra bunun ne kadar mantıksız ve adaletsizlik olduğunu açıklayınca, duruma müdahale için BDDK devreye girdi. İlgili mevzuatta ki düzenlemeyi kaldırarak, bankaların erken ödeme cezası uygulamasını sonlandırdı. Daha sonra da, erken ödeme cezasının değil, erken ödeme indiriminin söz konusu olduğu bir kanun meclisten geçirilerek, tersine bir uygulama başlatılmış oldu.

Gerçektende ülkemizde bankalar müşterilerinin ümüğünü sıkma babında güzel çalışıyorlar. Faizler bir yana, kredi almak için ödenen masraflar ve kredi kartlarından alınan komisyonlar, bankaları zengin etti. Geriye ise, sürekli harcandığını bilmeden kredi kartı veya kredi ödeyen tüketiciler var. Efendiler, bence kendinize gelin ve ilk fırsatta kredi almak için bankanın kapısını aşındırmayın. Kredi kartı meselesine de ödeme yöntemi olarak bakın. Yoksa, faizler cebinizdekini almak için uyarlanmış bir meşru hırsızlıktan başka bir anlam ifade etmiyor. Çoluk çocuğunuzu rızkını düşünüyorsanız, faizin olduğu işe bulaşmayacaksınız.

Peki erkenden ödeyene bankalar neden ceza kesiyorlar. Normalde alacaklınıza erkenden ödeme yapsanız, sizi takdir eder ve ikramda bulunur. Ancak bankalar için bu durum karsızlığa neden olduğundan, yani faizle cebinizdekini daha az almış olduklarından, kar elde etmelerine engel olduğunuzdan, bu tür bir ceza söz konusuydu. Allah’tan bu durum düzeltildi.