E-ticaret mağazası açmaya ne dersin?

Uzun zamandır e-ticaret hakkında kendimi geliştiriyor ve bu işin ne kadar güzel ve karlı bir girişim olduğunu etrafımdakilere anlatıyorum. Gençler üniversiteden sonra sadece KPSS imtihanına bel bağlamış olmaları veya özel bir sektörde aç karnına da olsa çalışmaya başlamayı düşünmekten başka bir alternatif üretemiyorlar. Bunun sebebi, üniversite img28yıllarında gelişen dünyanın vizyonuna dair belki bir makale belki de bir kitap bile okumaktan kendilerini mahrum bırakmış olmalardır. Tabi hiçbir şey için geç değil ve hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, yükselen e-ticaret ağı içerisinde siz de yerinizi ayırtabilirsiniz.

Neden e-ticaret?

Rızkın onda dokuzu ticarettedir. Efendimiz bize ticareti güzel rızık kapısı olarak göstermiş. Maslahata uygun ticaret girişimi ise, e-ticarettir. ETİD, 2014 senesinde internet üzerinden alışveriş yapanları sayısını 12 milyon olarak açıkladı. Toplam ticaret içerisinde e-ticaretin payı ise 30 milyar. 2013 rakamlarına göre hayli fazla olan bu rakam, giderek ülkemizde büyüyor. Sizde hissenize düşeni almak için ve kendinize ilk olarak ek bir gelir, daha sonrasında ise aktif iş olarak e-ticareti seçebilirsiniz.

Ama param yok ki…

Dananın kuyruğunun koptuğu yerde burası zaten. Paranızın olmadığını bende biliyorum. Sıfırdan bir e-ticaret sitesi kurmanız için 50 bin liradan daha fazla paranızın olması gerekir. Artı firma kurma durumundasınız. Ama bilgi ekonomisi yeni girişimleri ortaya çıkardığından dolayı ne firma kurmaya ihtiyacınız var, ne de 50 bin liraya… Evet, incir.com ticaret ağı sayesinde sizin belirlediğiniz bir alan ismi, -www.siteadınız.com şeklinde- kurulacak olan e-ticaret sitenizle, yeni bir işi kendiniz için başlatmış olursunuz.

Nasıl yani?

Sadece sitenin sosyal çevrenize tanıtımı ve internetten müşterilere ulaştırılmasıyla meşgul olacağınız e-ticaret sitenizde,  kargo, vergiler, ürün iade, müşteri hizmetleri, depo masrafları, elektrik, su giderler, personel masrafları gibi kalemlerle uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Peki ne kadar kazanabilirsiniz?

E-ticarette her hangi bir kazanç sınırlaması yapmak doğru değil. Çünkü her geçen zaman müşteri hacminizi arttırma şansınız var. Benden önce bu işe başlayan kişiler şuanda 5 milyarın üzerinde kazançlar elde edebiliyorlar. Büyük e-ticaret sitelerinin kazandığı miktarlara göre hayli düşük olan bu rakam, e-ticarette yeni olan ve tüm operasyonlarıyla e-ticaret işini yapmayan kişi için çok iyi bir kazanç miktarı.

Nasıl katılabilirim?

Makaleyi fazla uzatmamak adına nasıl e-ticarete dahil olacağınızı anlatmak isterim. İncir.com e-ticaret ağına dahil olmak için referansınızın olması lazım. Referans kazanmak için benimle facebook üzerinden irtibata geçebilir, daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Facebook link: https://www.facebook.com/emin.sozuer