Kredi kartı borçlarınızı nasıl ödersiniz?

Kredi kartı kullanımı giderek artmaya başladı. Ama bunu getirdiği bazı sorunlar var. maaşı olan herkese her banka neredeyse birer hatta ikişer tane kredi kartı veriyor. Verilen kredi kartlarını da kimse almam demiyor. Kredi kartı kullananların çoğunda ikinci bir kredi kartı olması, kredi kartı borçlarının ileride sorun olmasına sebep oluyor. Gelir gider dengesinin kredikartibasvurusukurulamaması nedeniyle kredi kartı borçlarının sıkışması, insanları strese, zora hatta bu borçlardan dolayı intihara sürüklüyor.

Yapılması gereken en iyi yol başta tedbirli olup, kredi kartı kullanmamak. Ama kullandıysanız ve şuanda borçlardan dolayı başınız ağrıyorsa, yapmanız gereken planlı bir şekilde kredi kartlarının borcunu ödemek.

Ne yapmalıyız?

Eğer sigara kullanıyorsanız, ilk yapacağınız iş sigarayı bırakmak olacak. Sigarayı bıraktığınızda en ayda 180 lira karınız olacak. En ucuz sigarayı kullandığınızı düşünürsek iş bu şekilde. Ama borçlar içerisinde saplanmış kişi, daha fazla sigara içiyor. Ama ne kaybettiğinin farkında değil.

Neyse, eğer sigara da içmiyorsanız yapmanız gereken program aşağıda yazacağım şekilde olmalı.

  1. Kredi kartlarınızı önünüze koyun. Kartları çok borcu olandan az borcu olana kadar sıralayın.
  2. Daha sona her ay kredi kartlarını ödemek için kolları sıvayın ve çalışın. Bu şekilde çok borcu olanların ilk olarak asgari tutarlarını ödeyin. Elinizde kalan parayla da, en az borcu olanı ödeyin.
  3. Bu şekilde ödemelere devam ettiğinizde, en düşük karttan en yükseğine doğru borçları kontrol altına almış olacaksınız.

Ancak hiç ödeyecek param yok veya borçlar gırtlağı aştı artık diyorsanız, strese girmeyin. Bankanıza gidin ve yapılandırma isteyin. Daha sonra yavaş yavaş ödeme planına uyun.