Koç ile koç burcunun uyumu

İnsanoğlu binlerce yıldır içinde yaşadığı dünyanın dışında neler olduğu anlamaya yönelik çalışmalar yapmış ve en çok da yıldızların bir araya gelerek oluşturduğu kümelere yani takımyıldızlara ilgi duymuştur. Günümüzde “burç” olarak adlandırılan takımyıldızların kimisi birkaç, kimisi ise onlarca yıldızdan oluşmaktadır. Burçları oluşturan yıldızların birbirleri ile varsayımsal olarak birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan farklı şekiller insanlar tarafından günlük hayattaki bazı öğelere benzetilmiş ve günümüzde bilinen burç yorumları da bu şekilde ortaya çıkmıştır. Karşı cins üzerinde en etkili gruplardan biri ve belki de en etkilisi olarak kabul edilen koç burcu, özgüven sahibi iki karakterin bir araya geldiği ilişkilerde bir takım sorunlara neden olabilir.

Özellikle koç burcu erkekleri kadınlar üzerindeki etkilerini genç yaşlardan itibaren fark eder ve bu nedenle koç erkeklerinin kendine güveni yükselir. İlk bakışta koç erkeklerinin kadın üzerinde etkili olması koç erkeği ile koç kadını arasındaki ilişkide bir avantaj olarak görülse de, aslında yüksek özgüven nedeniyle bu durum bazı sorunlara sebep olabilmektedir. Koç kadınının karşı cinsle girdiği ilişkilerde mantığını değil de duygularını ön plana alması ise, koç erkeği ile koç kadını arasında ilk günden itibaren tutkulu bir aşk yaşanmasını sağlayabilir. Ancak bu aşamada unutulmamalıdır ki, ilk günlerinde tutkulu bir aşk olarak görülen ilişkinin uzun vadede sorunsuz bir biçimde devam ettirilmesi çok daha önemlidir.

Koç kadını da erkeği de ilişkide karşı tarafı tatmin etme konusunda oldukça yeteneklidir. Duygusal ve fiziksel anlamda uyumlu olan koç kadını ile erkeğinin ilişkiye sağlam temeller ile başlaması yaygın görülen bir durumdur. Koç erkeği ile koç kadını arasında gelişen ilişkilerde sorun ilk günlerdeki uyumsuzluk ve birbirini yeterince tanıyamama değil, ilişkiyi uzun süre boyunca sürdürememektir. Uzun yıllar boyunca mutlu bir evliliği sürdürmek için tüm koç erkeklerinin ve kadınlarının emek vermek zorunda olduğunu unutmaması gerekir. Birbirini kısa süre içinde anlama avantajına sahip olan koç kadını ile koç erkeği, bu durumu ilişkinin ilerleyen günlerdeki statüsünü belirlemek için kullanmalıdır.

Koç erkeklerinin uzun süreli ilişkilerde karşılaştığı ilk sorunlardan biri olan heyecan yitimi, erkek kadar kadının da rolü olan bir faktördür. Birlikte olduğu koç erkeğinin kendisine karşı duyduğu heyecanı diri tutması gereken koç kadını, ilişkide heyecan ve sürprizlerin de başrol kahramanıdır. Çoğu astrolog koç erkeği ile koç kadını arasında sağlıklı bir ilişkinin sürdürülemeyeceğini söylese de, geleceğe dair “kesin tahminlerde bulunmanın imkansız olduğu” ve araştırılırsa uzun yıllar boyunca birbirilerinin burcunu dahi bilmeden son derece mutlu bir evliliği sürdüren koç çiftleri olduğu görülebilir.

Rahnansaika