Kalıcı saç düzleştirme

saç düzleştirmeSabahları yeni güne karman çorman bir hale gelmiş saçlarla uyanmak, kıvırcık saç tipine sahip olan herkesin yaşadığı ve her sabah saçlarını düzeltmek için de yoğun çaba harcamasına sebep olan bir sorundur. Genetik sebeplerden ötürü saçların doğal formu kıvırcık olduğundan dışardan yapılan tüm uygulamalar “saçların belirli bir aşamaya kadar” düzleşmesini sağlar ve bu şekilde yapılan uygulamaların da belirli bir kullanım ömrü olur. Şampuan ve saç kremi seçimi ise kıvırcık saçların yeni güne hangi formda merhaba diyeceği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Seramik gibi saç tellerinde kalıntı bırakmayan ve saça da zarar vermeyen malzemelerden üretilen maşaların özel olarak geliştirilen solüsyonlarla birlikte kullanılması ile kıvırcık saçların “nispeten” uzun süreli olarak düzleştirilmesi mümkündür. Bu tür uzun vadeli kıvırcık saç düzleştirme işlemleri için birçok farklı isim kullanılsa da genel olarak bu uygulamalara “defrize” denmektedir. Kişinin saç yapısı, saçının mevcut yapısı, daha önce saça defrize işlemi uygulanıp uygulanması ve uygulanmış ise ne kadar süre önce yapıldığı gibi pek çok farklı unsur saç düzleştirme işlemleriyle elde edilecek sonucu etkiler.

Defrize işlemleriyle saçın kalıcı olarak zarar görmesi gibi bir durum söz konusu olduğu için uygulamanın kim tarafından ve ne tür kimyasallar ile maşalar kullanılarak yapılacağına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Defrize olarak isimlendirilen uzun süreli saç düzleştirme işlemlerinde ilk adım; saçın uygun şampuan kullanılarak yıkanması ve sonrasında da özel bakım ürünleri kullanılarak düzleştirme işlemine hazır hale gelmesidir. Saçın düzleştirme işlemine hazır hale getirilmesi demek, işlemden saç tellerinin zarar görmemesi için özel solüsyonlar kullanılarak saç telleri etrafında koruyucu bir tabaka oluşturulması demektir. Losyon olarak tabir edilen bu özel karışımlar sayesinde seramik maşadan geçen ve kimyasallara maruz kalan saç tellerinde herhangi bir deformasyon olması önlenmelidir. Bu koruyucu losyonun saça uygulanmasının ardındansa kişinin saç tipine bağlı olarak yaklaşık olarak 5-20 dakika arası beklenmesi ve koruyucu maddenin saça tam nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Uygulama öncesi yapılan bu işlem uygulama sonrasında saçın zarar görmemesi açısından son derece önemlidir ve kesinlikle “ne yaptığını bilen” kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Bu işlemin sonrasında saça, kıvırcık saçların düz bir form kazanması için düzleştirici olarak adlandırılan özel bir karışım uygulanmaktadır. Bu düzleştiricinin de saç tellerine tam manası ile etki ederek tam düzleşme sağlanması için beklenmesi gereken süre kişinin saç tipine göre değişmekte ve ortalama olarak yine 5 ila 20 dakika arası beklenmektedir. Bu aşamanın da tamamlanmasının ardından saçın titiz bir şekilde yıkanması ve kalan tüm losyon bileşenlerinden temizlenmesi sağlanmaktadır. Saçın yıkanmasının ardından saç telleri düz bir şekilde kurutulur ve ardından düzleştirici “seramik” maşalar ile saç düzleştirilmektedir. Son aşamada ise saça özel bakım ürünleri uygulanmakta, bu şekilde saçlarda uzun vadeli düzleşme sağlanmaktadır.