İş kurmak isteyenlere tavsiyeler

Dünyada oldukça popüler olan girişimcilik, Türkiye’de de giderek popüler olmaya başlıyor. Üniversiteden mezun olan gençlerin yarış atı misali KPSS imtihanında da son düzlükte gerekli başarıyı gösterememeleri, kendilerini dünyanın şartlarına uygun bir şekilde imagegeliştirememeleri özel sektörde de başarısız olmalarını gerektirdiğinden, bunların vermiş olduğu bitkinlikle son bir hamle olarak donanımlı bir şekilde girişim faaliyeti sıraya konuluyor. Bu konuda söyleyecek sözü olan çoktur ve bizim de bir şeyler karalama isteğimiz bu makalenin doğmasına sebep oldu. Size bazı tavsiyeler vererek, girişime başlamadan önce azda olsa pürüzlerin ortadan kalkmasını sağlayacağız.

Fazla mükemmelci olma deneye giriş

İlk yapıla hatalardan birisi budur. Girişimin önünde belki en büyük engel. Mükemmeli yakalayarak, girişim serüvenine başlamak. Kendinizin mükemmel olmasını beklersiniz, etrafınızın ya da, belki de yaptığınız planın mükemmel olması için çalışırsınız. Ama dünya dinamik ve her gün bir şeyler değişiyor. Değişen bu dengeler içerisinde her zaman planlarınızda, kendinizde, etrafınızda bir eksiklik olacağı muhakkaktır. O zaman mükemmeli oturduğunuz yerden değil, dinamik dünyanın değişen yeniliklerinin içerisine girerek elde edeceğinizi unutmayın.

Sadece fikir yetmez

Girişimcilik sadece fikirden mürekkep değildir. Yapmanız gereken fikrin boyutunu ele almak, alternatifinin ne olduğunu anlayabilmek, insanlara ne sucağını keşif edebilmek gerekir. Sadece fikirlerinizi ortaya koyarak değil, ayrıca fikrin meydana getireceği olayları da kurgulayıp, hakim olma becerinizi geliştirmelisiniz. Bunun için sahaya çıktığınızda gelişen olanları iyi muhakeme edebilmelisiniz.

Öğrenmeye alışın

Girişimcilik öğrenilebilir mi? yöneticilik ve liderlik doğuştan mı? Bu gibi soruların felsefi taraflarıyla fazla uğraşmadan, pratikte her şeyin olabileceğine inanarak, girişimciliği ve liderliği öğrenin. Bunun için dersler alın ve kendinizi bir işletme nasıl kurulur konusunda geliştirin. Bu bilgilerin hepsi, arif olmanız için atılan bir adım olacak.