İnternetten iş başvurusu

Uzun zamandır üzerinde çalışılan ve günümüzde oldukça kapsamlı bir alt yapı ile hizmet veren kariyer siteleri, işverenler ile iş arayanları güncel ve güvenilir bir platformda buluşturmaktadır. Çoğu insan internet üzerinden iş aramanın güvenilir olmadığını düşünürken, bazıları için de internetten iş başvurusu yapmak asla yüz yüze iş görüşmesinin yerini dolduramaz. Bu süreç içerisinde düşünülmesi gereken, her geçen gün iş arayan insanların sayısının artması nedeniyle iş verenlere yoğun talebe esnek çözümler üreterek cevap verebilmesidir.

Günümüzde 2012 yılı ilk dönem araştırmalarına göre her ne kadar işsizlik %9 seviyelerine düşmüş olsa da, hala ülkemizdeki en büyük problemlerden biri işsizliktir. Bu bağlamda işverenlerin verdiği ilanlara başvuran binlerce kişi arasından doğru elemanı seçmesi de büyük oranda zorlaşmaktadır. İnternetteki kariyer siteleri öncelikle iş verenlerin oldukça geniş bir kitleye ulaşmasına ve bu kadar çok insan arasından hızlı bir eleme yapabilmesine hizmet etmektedir.

Kuşkusuz yüz yüze yapılan mülakatların yeri asla doldurulamaz ancak günümüzün modern teknoloji toplumunda işverenin ilanına başvuran binlerce kişi ile teker teker görüşmesi de mümkün değildir. Bu nedenle işveren bu tür kariyer sitelerine çalıştırmak istediği elamanla ilgili belirlediği bazı temel kriterleri bildirerek, bu özelliklere sahip olmayan adayları doğrudan eleyebiliyor. Ayrıca başvuruda bulunulan iş ile ilgili sahip olunması gereken özellikler haricinde firmanın avantaj sağlayabileceği niteliklere sahip olan kişiler de, bu tür kariyer siteleri sayesinde ön plana çıkabiliyor.

Kariyer sitelerinin iş arayanlar için sağladığı tek merkezden kontrol olanağı da oldukça önemli bir konudur. İş arayan insanların Türkiye genelindeki yüzlerce firmanın binlerce iş ilanına tek bir site üzerinden ulaşabilmesi, daha fazla iş imkanına sahip olmaları anlamına gelir. Açık pozisyonları öğrenmek için birçok farklı basın yayın kuruluşunun takip edilmesine gerek kalmadan, yalnızca tek bir site kullanılarak binlerce iş imkanına ulaşılabilir. Ayrıca herhangi bir ilan için ön başvuru yapılırken kişinin her zaman firmaya kendini anlatabilme imkanı olmazken, bu tür kariyer sitelerinde kişinin tüm bilgilerinin yer alması işverenin ilk aşamadan itibaren kişinin nitelikleri hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır.