İlk uçak

Günümüzde uzak mesafeleri dahi birkaç saat içerisinde aşabilmemizi sağlayan uçaklar, 100 yıl içerisinde inanılmaz bir hızla gelişim göstermiştir. İnsanlık tarihi boyunca birçok insanın en büyük hayali olan uçmak, yüzlerce yıl boyunca çeşitli mucitlerin ve araştırmacıların çeşitli çalışmalarına neden olmuştur. Osmanlı tarihinde meşhur Hazerfen Ahmet Çelebi olayı yaşanırken, dünya bilim çevrelerinde hala ünlü ressam, mucit, bilim adamı, mühendis ve heykeltıraş Leonardo Da Vinci’nin teknik resmi icat etmesinden sonra çizdiği helikopter ve uçak benzeri mekanizmalar konuşulmaktadır. Ancak günümüzde kullandığımız modern uçakların atası olarak nitelendirilebilecek ve motorlu bir mekanizma ile çalışan ilk uçak, 1871 yılında Alphonse Penaud tarafından icat edilmiş ve uçurulmuştur.

Alphonse Penaud’un üzerinde uzun süre çalıştığı ve sonunda yapmayı başardığı ilk motorlu uçak, 40 metre kadar uçarak ilerlemiş ve yaklaşık olarak 11 saniye kadar uçmuştur. Bu deneyin ardından dünya tarihinde bir dönemin kapandığı ve modern havacılık tarihinin başladığı kabul edilir. Daha öncede birçok uçma denemesi yapılmasına rağmen Alphonse Paneud’un “Tuileries Gardens” adını verdiği uçağı, yapısal anlamda dengeli olarak uçabilen ilk uçak olarak kabul edilir.

Alphonse Paneud’un yaptığı bu çalışmalar ünlü Wright kardeşlere büyük ilham vermiş ve çocukluk hayalleri olan uçma üzerinde çalışmaya başlamalarına ilham kaynağı olmuştur. Herhangi bir bilimsel eğitimi olmayan Wright kardeşler, birçok rüzgar tüneli ve planör uçak deneyi yaptıktan sonra motorlu uçak yapmaya karar vermiştir. Kuşların nasıl uçtuğunu araştıran Wright kardeşler, nihayet 1903’te Kuzey Karolina’da meşhur uçaklarını uçurmayı başardılar. Orville Wright’ın kullandığı uçak ilk uçuşunda 12 saniye boyunca uçtu ve yaklaşık 37 metre kadar mesafe kat etti. Ancak gün içerisinde birçok deneme yapan Wright kardeşler, çift pervaneli uçaklarını gün bitmeden 300 metre kadar ilerletmeyi başardı ve havada yaklaşık olarak 1 dakika kadar kaldı.

Kısa süre içerisinde geliştirdikleri uçakları, 1908 yılında ABD’nin ilk resmi uçuşunu gerçekleştirdi. Wright kardeşlerin havacılık tarihi açısından önemi, tasarladıkları uçağın geliştirilebilir olması ve ticari amaçla da kullanılabilmesiydi. Bu uçuşun 25. yılında ABD “Tarihte ilk uçuş” adı altında bir konferans düzenlese de, birçok devlet Alphonse Penaud’a haksızlık yapıldığı için konferansı protesto etti ve toplantılara katılmadı. Günümüzün Amerikan tarihin bu buluşma organizasyonu bir konferans olarak değil, bir kutlama olarak anılmaktadır.