Hosting nedir?

Online teknolojiler geliştikçe, internet dünyasının nüfusu giderek artıyor. Devasa bir ikinci dünyayı andıran internet, milyarlarca kişiye seslenebilmeyi biranda sağlıyor. Buda internet kullanımını herkes için önemli kılıyor. Özellikle firmalar siteler aracılığıyla milyarlar içerisinde ki milyonlarca hedef kitlesini bir tıkla bulabiliyor. Bunun getirdiği ekonomik rantı, başka bir makalede anlatmak istiyorum.hosting

Firmaların, şahısların, sivil toplumların, eğitim birimlerinin, sizin internette görüş ve düşüncelerinizi paylaşmak, ürünlerinizi satabilmek, tanıtımlarınızı yapabilmeniz için gerekli olan sitelerin 7 gün 24 saat açık olmasını sağlayan, hedef kitlenizin sitenize her an ulaşmasını imkan veren hizmete, hosting adı verilir. Yüzlerce hosting firması, büyük bilgisayarlarda, yüksek hızda internete bağlı olarak sizlerin sitelerini saklı tutarlar. Bunlara sever adı verilir. Sitenizde yapmış olduğunuz her güncelleme, hosting firmanızda saklı olan sitenizde, aracı programlar sayesinde görülür.

Kaliteli hosting hizmeti almak, sitenizin istenilen hedef kitleye sağlıklı olarak erişilebilir olması adına önemli. Bu hususta dikkat edeceğiniz hususları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  1. Evvela siteyi açma stratejilerinizi gözden geçirdikten sonra varacağınız sonuçlara göre hareket etmelisiniz. Eğer siteyi açma amacınız her zaman görüş ve düşüncelerinizi veya site içerisinde verdiğiniz her hizmeti, geniş kitlelere ulaştırmak ise, sınırsız bir alan ve trafik sunan hosting paketlerini almalısınız.
  2. Hedeflediğiniz sitenin her geçen gün trafiğini arttırmak veya her gün güncel dosyalar ile yayın yapmak değilse, mesela tek bir yazının veya başka bir metanın internette yer edinmesini istiyorsanız, ücretsiz hosting hizmetlerinden veya bedava blok hizmetlerinden yararlanarak, yıllık paket ödemelerinden kurtulabilirsiniz.

Peki sürekli güncelleme yapmak ve site trafiğini sürekli arttırmak gibi bir strateji izleyeceğiniz siteni< için hosting firmalarının sunduğu sınırlı disk alanı ve trafik bandı paketlerinden satın aldınız, sonucu nasıl olur? Arkadaşlar bu durumda sınırlı disk alanı dolduğunda yeni güncellemeler yapabilmeniz imkansız olur. Bunun yanında sürekli sitenizin tanıtarak elde edeceğiniz trafik, sınırlı banda takılarak, sitenizin geçici bir süre kapanmasına sebep olursunuz. Buda yaptığınız çalışmaların biranda yok olması anlamına geliyor. Açtırmak için sitenizi artı bir ücret ödemek zorunda kalırsınız.