Hibrit otomobiller

Çoğu insan gazetelerde, televizyon kanallarında ve internet ortamında hibrit araçların gelecek 10-15 yıl içinde benzinli otomobillerin yerini alacağı ile ilgili haberlerle karşılaşmıştır. Her geçen gün daha da fazla insan tarafından merak edilen ve araştırılan hibrit araçların ismi, biyoloji biliminde kullanılan “melez” tabirinden gelmektedir. Melez kelimesinin eşanlamlısı olan hibrit kelimesi yabancı kökenli olduğundan, bazı kaynaklarda “hibrid” olarak da geçer. Benzinin her gün daha da pahalı hale gelmesi ve “emisyon” konusunun dünya genelinde önem kazanması, hibrit otomobillerin ortaya çıkışını hızlandırmıştır. Artık uluslararası ticaret politikalarının dahi gelecekte petrol tamamen tükeneceği için yeni teknolojiler çevresinde şekillendiği günümüzde, hibrit otomobiller geleceğin standardı olarak görülmektedir.

Benzin ile çalışan motor yerine elektrik enerjisi kullanan bir motor kullanan hibrit otomobiller, neredeyse 0 emisyon değerine sahiptir. Elektrik motorunun ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanması için frenleme sistemi kullanılsa da, bu şekilde sağlanan enerji aracın aküsünü şarj etmek için yeterli değildir. Bu aşamada bu otomobillerin neden hibrit yani melez ismini aldığı daha iyi anlaşılır çünkü elektrik enerjinin karşılanması gerektiğinde araç benzin motorunu kullanmaktadır. Benzin kullanarak çalışan motor aracın hareket etmesini sağlayan ana elektrik motoruna enerji yani elektrik sağlamaktadır.

Biyoloji biliminde kullanılan hibrit yani melez tanımı, aynı cinsin iki farklı türünün birleşmesi ile oluşan canlılar için kullanılan bir tabirdir. Bu aşamada hibrit otomobiller de hem ataları benzinli araçların hem de yeni nesil elektrik motorlu araçların bir araya gelmesiyle oluşmuştur. İki tür bir araya gelmesiyle özelliklerinin harmanlanması ortaya tıpkı biyoloji biliminde canlılar için kullanılan melez olma haline benzemekte ve bu nedenle de bu araçlara hibrit yani melez otomobiller denmektedir.

Hibrit otomobillerin elektrikli araçlar gibi elektriğe bağlanarak şarj edilmesine gerek yoktur. Zira arzu edildiğinde benzinle de hareket sağlanabildiğinden, hibrit otomobiller sürücünün tercihlerine göre benzinli ya da elektrikli olabilmektedir. Sürücünün tercihine göre arzu edildiğinde benzin ya da yalnızca elektrik enerjisi ile ilerleyen ilk araç, Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır. 1902 model olan bu ilk hibrit araç, sürücü tercihine göre istendiğinde elektrik istendiğinde ise benzin ile çalışabilmekteydi.

Günümüzde dünyanın otomobil devi markalar her geçen yıl daha da fazla model ile hibrit otomobil pazarına girmekte ve markalar arası rekabet de buna bağlı olarak daha çetin bir hale gelmektedir. Hibrit otomobil pastasından daha büyük bir dilim almak isteyen uluslararası otomobil üreticileri mühendislerine daha verimli çalışan hibrit otomobiller yaptırmakta ve tüketicilere daha geniş bir araç yelpazesi ile hitap etmeye çalışmaktadır.

Rahnansaika