Hemen iş bulmanın sırrı

Üniversiteden mezun olduktan sonra hemen iş bulmak kolay değil. Ama iş bulmak için çalışmayanlar için bu durum daha zor.  Eğer işin sizin ayağınıza geleceğini düşünüyorsanız, böyle bir durum imkansızdır. Bunun farkında olduğunuzu biliyorum. Peki ne yapmak lazım? İşimiz yok diye, yatmak durumunda mıyız? Hayır…Businesswoman standing on a ladder looking through binoculars

Öncelikle etraftakilere danışmalısınız. Arkadaşlarınızdan iş bulan varsa, onlarla görüşmelisiniz. Mesleğinizle alakalı yakın çevrenizde kişiler varsa, onlarla sohbet ederek, firmalarında açık pozisyonların olup, olmadığını sormalısınız. Onların tavsiyeleri sayesinde farklı bir firmada iş bulmanız da mümkün. Yani ilk yapmanız gereken iş aramaya çevrenizden başlamanız. Bu şekilde referans olacak kişide bulmuş olursunuz.

Bundan başka ilanları sürekli olarak kontrol etmek. İnsan kaynakları sitelerinin hepsinde bir CV’nizin olması isabetli olur. Gerektiğinde sitelerdeki farklı pozisyonları da inceleyerek, başvurabilir, deneyim ve tecrübe kazanmak adına farklı sektörlerde de şansınızı deneyebilirsiniz. Burada önemli olan öz geçmişinizin renkli ve heyecanlı birer fert olduğunuzu anımsatan şekilde olması. Sönük, donuk, sıradan bir öz geçmişin fazla prim yapmadığını unutmayın.

Mesleğinizle alakalı bir iş yapmak istiyorsanız, o zaman iş bulmak için çevrenizi yokladıktan sonra yapmanız gereken, ilgili konferanslara katılmak olmalı. Bu sayede mesleğinizle ilgili kişilerle tanışmış olacaksınız. Bunlarla kurmuş olduğunuz irtibat sayesinde iş bulmanız kolay olabilir. Çünkü mesleğinizle alakalı çalışmalarda bulunmanız, karşı tarafta mesleğinize karşı ilgili biri olduğunuz ve bu yönde kendinizi geliştirmek istediğiniz imasını yaratacak. Buda size yeni iş kapılarını açabilir. En azından katıldığınız konferans veya gönüllü çalışmalar öz geçmişinizde güzel bir deneyim olarak yer alabilir.

Hiç iş bulamadınız, yapmanız gereken kendi işinizi kurmak. Yani girişimci olmak. Bu daha zor bir iş oluyor ama hiç olmazsa enerjinizi boşa harcamaz, kendi hayallerinize katkı olacak şekilde kullanırsınız.