Hafif bir yaz tatlısı

Yaz akşamlarında serin ve hafif güzel bir tatlı yapmak arzusunda iseniz, tam size göre bir tarifi bu satırlarda bulmanız mümkün olacaktır. Yapımı ve malzeme temini oldukça kolay olan tatlınız, albenili görüntüsü, eşsiz lezzeti ile davetlerinizin de kurtarıcısı olmaya adaydır.

Öncelikle tatlınızın malzemelerini hazırlamanız gerekecektir. Arzu ettiğiniz bir mevsim meyvesini tercih edebilirsiniz, biz size şefatliyi önereceğiz.

  • İki adet çok olgunlaşmamış, ancak çok da sert olmayan şeftali,
  • Bir paket jöle,
  • Bir paket krem şanti,
  • Bir paket potibör bisküvi (sade),
  • İsteğe göre bir avuç dövülmüş fındık ya da ceviz.

Dikdörtgen şeklindeki bir borcamın alt yüzeyine iki sıra pötibör bisküvi diziniz. Dizimin düzgün olmasına, bisküvileri kırmadan kullanmaya özen göstermeniz, sonuçta oluşacak görsel ziyafet için önemlidir.

Bisküvilerin üzerine temizlenmiş ve ince dilimlere ayrılmış şeftalileri yaratıcılıkta sınır tanımadan estetik bir biçimde diziniz. Üst katın şeftaliler ile tamamen kaplanmasını sağlayınız.

Ayrı bir kapta eritip hazırlamış olduğunuz jöleyi bisküvilerin ve meyvelerin üzerine dökünüz. Bu aşamada tatlınızı önce oda sıcaklığında ılıtıp, sonra buzdolabına kaldırıp donmasını sağlayınız. Bu arada ayrı bir kapta krem şantinizi hazırlayın. Buzdolabındaki tatlınızı, jölesi donup kıvam alınca dolaptan çıkarıp, krem şanti ile en üst katı tamamen kaplayınız. Sonra tekrar dolapta hafifçe dondurduğunuz tatlınızı servis yaparken dövülmüş fındık ya da cevizle süsleyebilirsiniz.

Tatlının ana katlarını yaparken borcamınızın müsaitliğine göre tatlı katlarını iki sıra bisküvi bir sıra meyve dilimleri olacak şekilde bir kat daha artırabilirsiniz. Meyve seçimlerinde şeftaliyi ilk tercih olarak belirlemenizi tavsiye etmekle birlikte; kayısı, muz, ananas gibi değişik meyveleri de tercih etmeniz mümkündür. Meyve ve jöle seçimlerinizin lezzet açısından uyum göstermesine dikkat etmeniz lezzetin maksimize edilmesi açısından önemlidir.

Serin ve hafif yaz tatlınız hazır; afiyet olsun!