Güvenlik sistemleri

Tüm dünyada her geçen yıl hırsızlık olaylarının artması, insanların evlerinde dahi kendini güven içinde hissedememesine neden oluyor. Özellikle büyük şehirlerin kalabalık yaşamında daha da büyük bir sorun haline gelen bu durum, insanların teknolojik aletlerle güven içerisinde yaşamasıyla çözülüyor. Alarm sistemleri yalnızca hırsızlık konusunda değil, birçok farklı alanda bireylerin güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Evlere ve işyerlerine takılan alarm sistemleri, itfaiye ve acil sağlık hizmeti ihtiyacı olduğunda da bireylerin imdadına yetişiyor. Kablo veya kablosuz olarak montajı yapılabilen alarm sistemlerinde hareket algılayıcı dedektörler olduğu gibi, duman dedektörleri de bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile kamera ve dedektörlerin yönetildiği merkez ile kablosuz olarak iletişim kurabilmesi de, oldukça büyük bir avataj haline dönüşüyor.

Evden çıkarkan genellikle sokak kapısı girişinde bulunan güvenlik merkezinden aktif hale getirilen alarm sistemi, siz evden çıktıktan sonra tüm dedektörleri ve kameraları aktif hale getiriyor. Alarm sistemlerinde bulunan hareket dedektörleri eve herhangi bir yabancı girişinde hareketi algılayarak, en kısa süre içerisinde emniyet güçlerinin durumdan haberdar edilmesini sağlıyor.

Alarm sistemleri satışı yapan firmaların bu iş için oluşturduğu özel güvenlik merkezleri, evlerden gelen alarm sinyallerini 7/24 izlemektedir. Herhangi bir hırsızlık durumu olduğunda alarm sisteminin hareket dedektörleri ilgili firmanın çağrı merkezine sinyal göndererek, çağrı merkezi çalışanlarının emniyet güçlerine haber vermesini sağlar. Böylece çok kısa bir süre içerisinde olay yerine gelen polis, çoğu zaman hırsızlar evden çıkmaya fırsat dahi bulamadan olaya müdahale etmektedir.

Alarm sistemlerinde bulunan duman dedektörleri de siz evde yokken de çalıştığından, herhangi bir yangın durumunda da alarm vererek itfaiyenin durumdan çok kısa bir süre içerisinde haberdar olmasını sağlamaktadır. Bu tür alarm sistemlerinin kamera ve dedektör gibi ekipmanlarının pilleri, günümüzde 5-10 yıl kadar dayanabildiğinden oldukça uzun ömürlüdür. Ayrıca ekipmanlardan herhangi birinin sarjının azalması durumunda sistem bu durumu algılayarak, çağrı merkezine sinyal gönderir. Böylece çağrı merkezi sizi durumdan haberdar ederek, servis elemanlarının pilleri değiştirmek ve cihazın bakımını yapmak için ne zaman gönderilmesini istediğinizi sorar. Birçok açıdan modern teknolojinin son cihazları kullanılan alarm sistemleri sizin ve sevdiklerinizin güvende olmanızı sağlar.