Girişimcinin yol defteri

Genç ve yetenekli olduğunuza inanıyorsanız, hem kanınız kaynıyor hem de bir şeyler yapmak için düşünce fırtınaları beyninizde esiyordur. Gençliğin verdiği enerjiyi, doğru bir şekilde kullanmak ve yönetmek kolay değil. Kimisi zevk-ü sefa içerisinde gençliğini bertaraf ederken, kimisi kariyeri için, ileriki hayatı adına merdivenleri dizerek, ruhi ve bedeni yapısını disiplin altına alıyordur. Bizim tavsiyemiz bütün gençlerin bedenen ve ruhen kendilerini bir disiplin altına sokmaya şimdiden gayret göstermeleri.girişimcilik

Bu disiplin, sizi hayattan soyutlayan değil, tam tersine hayatın içerisine “bende buradayım” iddiasında bir kuvvet ile yeniden sokan bir durumu ihtiva ediyor. İşte bu ruha ve fikri seviyeye geldiğinizde iyi bir girişim hareketi yapmak için izlemeniz gereken bir yol var. Biz bu yola girişimcinin yol defteri diyoruz.

Öncelikle iyi bir hedef ve plan

Hayatta herkes ne olmak istediğini bilir. Ancak olmak istediği şey için ne yapılması gerektiği hususunda kendisini hiç tartmaz. Gençlik bu tartıya kendinizi koymanız gereken en önemli zaman dilimini ifade eder. Bu nedenle kendinizin ne olmak istediği hususunda bir yol çizerken, onun paralelinde bir de ne yapılması gerektiği planını çizin.

Olmak istediğiniz şahsiyetin kendinize uygun bir kimlik olduğu konusunda insan emin olmalı. Her zaman olmak istediğini kimliğin en kaliteli taraflarını hedefleyin. Yapamayacak olduğunuza inansanız da, hayat sürprizlerle dolu bir serüven. En kaliteli hedeflere ulaşmaya çalışmak için düşünmekten korkmayın ki, inancınız kavileşsin. Hayal kurmaktan insan korkmamalı değil mi?

Gerçekçi bir saha çalışmasına adım atın

Hedef ve planlarınızı şimdi yapılacaklar ve ileri de yapılacaklar olarak ayırdığınızı düşünüyorum. Kısa ve uzun vade ayrımı klasik gelse de, hayatta değişmeyen ve başarıya giden gerçekler hep klasikleşmiştir. Bu nedenle planlarınızı buna göre yapın. Daha sonra da, hemen gerçekçi bir hareketle yapılacaklar için yola koyulmaya başlayın. Paranız mı yok? Olsa şunları yapacaktım. Ama yok nedeyim gibi dertlerle kendinizi kandırmanın ve tembelliğe demir atmanın bir anlamı yok. Para kazanacak pek çok yolla hemen kazanmaya başla o zaman.