Girişimciler için özgüven geliştirme

Normal bir insandan eminim daha çok özgüvene ihtiyacı olan insan varsa, oda kendisini bir girişime adamış olan kişidir. Bu nedenle bilgi, deneyim ve tecrübe bakımından sürekli kendini geliştirmek, sürekli bilginin peşinde koşarak, kendisini yenilemek durumundadır. Ama ne kadar bilgi dağarcığınız büyük olursa olsun, adım atma konusunda özgüven n7lcueksikliğini ve irade disiplinini sağlayamıyorsanız, yanlış giden bir şeyler vardır. İradenizi geliştirme ve özgüven kazanma konusunda da kendinizi yetiştirmeniz gerekir. Bunları yapmak için 3 dikkat etmeniz gereken unsur var. Bunları alışkanlık haline getirdiğiniz zaman, melek yatırımcılara sunum yapmak için renkten renge girmenize gerek kalmaz.

Her insan normal hayat programında meydana gelen büyük değişiklikler karşısında heyecana kapılabilir. Mesela büyük bir konferansta sunum yapmak gibi. Ya sunumu yapacaksınız, ya da hayallerinizi erteleyeceksiniz. Çünkü girişimcilerin işlerini kalabalıklara anlatırken deneyimli ve tecrübeli olmaları gerekir. Bu görünümü bozan en büyük sorun da, kalabalıklar karşısında konuşma yeteneğini kendinize hiç reva görmemiş olmanız. Bunu atlatmak zamana bağlıdır ve normal, herkesin yaşadığı ve çözmüş olduğu bir problem olduğunu bilmeniz gerekir. İlk olarak bu durumu aşmanıza yardımcı olacak iş, kendinizle konuşmanızdır.

Evet, bu durumu yaşayıp da, aşan kişilerin yaptığı çalışmaların birincisini, kendileriyle konuşmaları oluşturuyor. Programa çıkmadan önce, “Ahmet, sen bu işi yapacaksın. Şimdi güzel bir sunum yapmanın tam sırası” gibi üçüncü şahıs ağzından konuşma yapmanız gerekiyor. İkinci olarak, rol yapacaksınız. İstediğiniz bir kişi olana kadar, rol yapmanız, sizi bulunduğunuz durumdan kurtaracak en iyi ilaç olarak söyleniyor. Kendinizi güçlü göstermek ve bilgili olduğunuz havasını yaratmak adına rol yapın… Üçüncü olarak giyinişinizi de karizmatik kılmayı unutmayın. Uyumlu kıyafetler giyerseniz, kendinizi daha iyi hissedebilir ve iyi bir konuşma yapabilirsiniz.