Genetik mühendisliği çalışma alanları

İnsanoğlunun teknolojinin de yardımıyla biyoloji biliminde büyük yol kat etmesi, canlıların genetik özellikleri hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlamıştır. Genetik mühendisliği de tüm canlıların kalıtsal özelliklerini inceleyen ve çeşitli çalışmalar yaparak canlılara farklı özellikler kazandırmak için bilimsel araştırmalar yapan bir mühendislik dalıdır. Farklı canlıların genlerinin birleştirilmesi gibi modern bilim kurgunun da konusu olan alanlarda çalışmalar yapan genetik mühendisliği ayrıca genlerin çoğaltılmasına yönelik incelemeler de yapmaktadır.

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli bilimsel araştırmalarından biri olarak kabul edilen genetik manüplasyon alanına odaklanarak çalışmalarını sürdüren genetik mühendisleri, canlıların var olduğunu her alanda çalışma yapmaktadır. Genetik mühendisliği genel olarak mühendislik disiplinlerini içinde barındırmasına rağmen genetik mühendislerinin bilim adamı yönü de oldukça kuvvetlidir. Bilim ve mühendisliği içinde barıdan bir meslek olmasından dolayı oldukça geniş bir inceleme alanına sahiptir.

Genetik mühendisliği farklı bilim dallarının disiplinlerini kullandığı gibi aynı zamanda birçok modern teknoloji kullanılan teknik cihazla da yakından ilgilidir. Mikron düzeyindeki canlılardan insana kadar tüm canlılarla ilgili temel biyolojik alanlarda incelemeler yapan genetik mühendisliği, birçok uygulama sorununun da çözülmesi için yeni çözümler geliştirmektedir. İnsan beslenmesinde temel olarak kabul edilen birçok sebze ve meyvenin de bir canlı olmasından ötürü bu alanda da kapsamlı çalışmalar yapan genetik mühendisleri, tarım ürünlerinin daha uzun ömürlü olmasını , daha hızlı büyümesini, daha uzun süre dayanmasını sağlamak gibi görevler de üstlenebilir.

Genetik mühendisliği insan nüfusunun sürekli olarak artış gösterdiği dünyamızda besin ihtiyacının da doğru orantılı olarak arttığı düşünüldüğünde, gelecek yıllarda daha hızlı şekilde yetişebilen tarım ürünlerinin yetiştirilmesi ve böylece insan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle genetik mühendisliğinin çalışma alanları tarım ürünlerinin daha verimli olmasına yönelik araştırmaları da içermektedir.

Tarım sektöründe daha verimli ürünlerin elde edilmesi için kapsamlı araştırmalar yapan genetik mühendisliği, ayrıca birçok kozmetik ve kimyasal temizlik ürünün insan sağlığını tehdit etmemesi ve doğaya zarar vermemesi için de çalışmaktadır. Kısacası genetik mühendisliğinin çalışma alanları insanın günlük hayatında tükettiği besinlerden kullandığı ürünlere kadar oldukça geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. İnsan ihtiyaçlarının karşılanmasından sağlık sektörüne kadar genetik mühendisleri birçok alanda çalışmaktadır.

Rahnansaika