Fizik tedavi

Fizik tedavisi, ısı, hareket, ışın ve elektrik ile yapılan bir tıp dalıdır. Fizik tedavisi, vücudun hareket kısımlarını çalıştırmak için veya eski haline getirmek için yapılan bir tedavidir. Fizik Tedavi, hastaların olası kazanlardan sonra veya geçirilen hastalıklardan sonra eski yaşamına dönmesi ve rahat bir hayat sürdürmesini sağlamaktadır. Fizik hastalıklarında kullanılan aletlerin hemen hepsi, cilt yoluyla tatbik edilen aletlerdir. Derimiz bizi sadece korumakla kalmaz ve daha birçok işlevi görür. Derinden uygulanan herhangi bir olaydan iç organların etkilenmesiyle oluşan olaylara revülsiyon denir. Fizik tedavi, genelde deri altı dokusunda damarları harekete geçirip, metabolizmayı hızlandırmak için kullanılmaktadır. Eskiden beri, insanlar fiziki ajanları birçok hastalıklarda kullanmışlardır. Başta güneş ve sıcak su kaynakları olmak üzere, fizik enerji kaynakları tedavisi gibi teknolojinin ilerlemesiyle insanlar daha değişik fizik tedavileri bulmuşlardır.

Elektriğin fizik tedavisinde kullanılmaya başlanması, ortalama 18. Yüzyılda Benjamin Franklin tarafından gerçekleştirilmiştir. Fizik tedavisi, tıbbi bir müdahale olarak birinci dünya savaşından sonra geliştirildi. Bu gelişmeye, çocuk felci salgınları ve savaşlarda sakatlan gençlerin çokluğu sebep olmuştur. Daha sonrasında, fizik tedavisinde yanık, kırık, verem, bel ağrıları, bayılmalar ve sinir harabiyetleri ile de uygun tedaviler oluşturulmuştur. Fizik tedavisi ortopedik ve cerrahiyle de yakından ilgilidir. Fizik tedavisi, uzmanlaşmış tıp doktorları tarafından hastalara uygulanmaktadır. Fizik tedavisinde sıkça uygulanan tedaviler şunlardır; Isı, masaj, hareket (egzersiz), elektrik akımı ve fonksiyonel eğitim.

Isı, genellikle ağrılı bölgedeki ağrıyı azaltmak için ve kan dolaşımını hızlandırmak için kullanılmaktadır. Infrared lambaları, kısa dalgalı radyasyon veya dia termik akımları, sıcak nemli kompresler, sıcak su, erimiş haldeki parafin mumu veya ultrason (ses ötesi) dalgaları şeklinde uygulanır.

Masaj, genelde dolaşıma yardımcı olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında kas kasılmalarını (spazm) azaltmak amacı ile uygulanmaktadır. Masaj genellikle elle yapılan bir tedavidir. Bazen de teknik cihazlarla uygulanabilmektedir.

Egzersiz, fizik tedavisinde en çok uygulanan tedavi sistemidir. Bu yolla kasların hareket etmesi sağlanır ve eklemdeki hareket miktarını arttırmaktadır. Egzersizler, uzmanlaşmış doktorlar tarafında yaptırılır. Eğitilen hastalar da kendi başlarına yapabilmektedirler.

Elektrik Akımları, küçük akımlar ile sathi kaslara kasılma sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Bu metot, zayıflamış kasları tekrar canlandırmak için kullanılır.

Fonksiyonel eğitim, sakat hastalara gerekli yöntemleri göstererek, rahat bir hayat sürdürülmesi sağlanmaktadır. Bu eğitim uzun zaman alabilir.