Facebook kullanıyorsa, dikkat edin!

Kim facebook kullanıyorsa dikkat etmelisiniz. Eğer eşiniz Facebook kullanıyorsa, sizi aldatma olasılığı ve terk etme olasılığı artıyor. Bilimsel bir araştırmanın kısa bir sonucu bu. ABD içerisinde bulunan Boston Üniversitesi yetkilileri, boşanmaların artmasıyla beraber A view of Facebook's logo May 10, 2012 ibir araştırma yapmaya karar verirler. Bu araştırmalar da dikkat çeken bir hususu iyice irdelemek isterler. Eyaletler arasındaki boşanma farklarının, Facebook kullanım oranıyla olan paralel bağlantısına dikkat ederler. Biraz incelediklerinde ise, Facebook kullanımının çok yüksek olduğu bölgelerde, eşlerin birbirlerini terk etmeye daha meyilli oldukları sonucuna varırlar.

Tabi bu sonuçlar sadece Boston Üniversitesi tarafından yapılmadı. Kısa süre önce TÜİK Türkiye’deki boşanma sebeplerine dair ayrıntılı bir raporu piyasaya sürdü.  Bu raporda her ne kadar doğrudan Facebook göndermesi yapılmasa da, boşanmada eşlerin birbirlerine aldatması ilk 3 arasında yer alıyor. Bu durumun çoğalmasının sebebi ise, facebook kullanımının artmasıyla iletişimde kolaylıkların meydana gelmesi, insan davranışlarına Facebook kullanımının etki etmesi.

Şunu söylemek gerekir ki facebook tek başına kesinlikle aldatmaya sebep olmaz. Sadece bunu teşvik eden işlevsel bir araç olabilir. Ama asıl nedeni, eşler arasındaki bağlantısızlık. Her iki eşinde birbirlerine karşı ilgisiz ve alakasız olması, Sosyal ağlarda zaman geçirmeleri, maddi sorunlar, aile ile olan ilişkilerde ki problemler ve daha birçok neden mutsuzluğa, dolayısıyla eşlerin mutlu olmayı başka şeylerde aramalarına sebep olması.

Bu bir eşya olur veya bir insan olur. Sonuçta rayında gitmeyen bir evlilik ve mutsuzluğun verdiği bir arayış, insanları farklı davranışlara itiyor. Boşanmalar ve aldatmalar da bu süreç içerisinde artıyor. FAcebook ise bu olayların hızlanmasını sağlıyor. Yoksa sadece Facebook ağının doğrudan boşanmaya sebep olması gibi bir durum asla yok. Eşinde mutluluğu bulunmayan kişi, Facebook üzerinde mutluluk arayabilir. Buna mahal vermemek için eşlerin birbirleriyle olan ilişkisini düzeltmeleri gerekir.