Evde orkide bakımı

Evde çiçek bakmaktan büyük keyif alan her insanın ideali olan orkide, çoğu insanın sandığı gibi evde yetiştirilmesi çok zor bir saksı bitkisi değildir. Tropikal ve yarı tropikal iklim kuşaklarından gelen orkideler, genellikle bahar aylarından itibaren ekilir ve mevsim sonundan itibaren güzel kokularını etrafa yaymaya başlar. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte birçok insan bahçelerinde ve balkonlarında açan orkideler görmek ister fakat bu çiçeklerin yetiştirilmesinin profesyonel bakım istediğini düşünür. Oysa ev ortamında birkaç küçük konuya dikkat ederek orkide yetiştirebilir ve bu eşsiz güzelliğin keyfini çıkartabilirsiniz.

Evde orkide bakımının altın kuralı, ilk aşamada orkide türünü doğru seçmektir. Ev ortamına uygun olan “Phalaenopsis”  Orkideler hem ülkemizde en çok bilinen hem de evde yetiştirilmesi en kolay olan orkide türüdür. Ayrıca Phalaenopsis Orkidelerin çiçekleri de diğer birçok türe göre çok daha uzun süre boyunca formunu korur ve haftalar boyunca etrafa koku yaymaya devam eder. Genel olarak Phalaenopsis Orkidelerinin çiçekleri 2-3 ay kadar hayatta kalsa da, bazı türlerin 6 ay kadar çiçekli kalabildiği de görülmektedir.

Phalaenopsis gibi ev bakımı için uygun olan diğer bir orkide türü de Paphiopedilum’dur. Evde orkide bakımı için dikkat edilmesi gereken bir husus da, evin aldığı günlük güneş miktarı ve ortalama sıcaklığıdır. Şayet sıcaklık ortalamasının üzerinde bir ortamda orkide yetiştirecekseniz Dendrobium, Paphiopedilum, Phalaenopsis ve Doritis türlerini tercih etmenizde yarar var. 18 ile 27 derece arasındaki sıcaklıklar bu orkide türleri için ideal ortam sıcaklığı kabul edilir. 12 ile 21 derece arasında bir sıcaklık için uygun orkide türleriyse; Miltonias, Odontoglossum ve Cymbidium’dur.

Evde orkide bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da orkidelerinizi hangi pencere önüne yerleştirirseniz yerleştirin, öğlen saatlerinde güneş ışınlarının orkidenize doğrudan gelmemesine dikkat etmenizdir. Jaluzi veya kalın perdeler ile orkidelerinizi öğlen saatlerinde dik açıyla gelen güneş ışınlarından koruyabileceğiniz gibi, bunu orkidenin önüne kalın yapraklı bir diğer bitki koyarak da yapabilirsiniz. Orkide yetiştirirken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri olan nem, bitkinin ideal gelişimi ve çiçeklenmesi için büyük önem taşır. Yukarı da sayılan orkide türlerinin %40 ile %80 nem oranına sahip ortamlarda yetiştirilmesi gerekir. Orkidelerinizi hafta bir defa kurumaya bırakmanız, daha hızlı sürede çiçeklenmelerine yardımcı olabilir.