Entegre devreler

Yarı iletken bir madden üretilen oldukça ince yüzeye yerleştirilen entegre devreler, en basit tanımla elektronik devrelerin minyatür halleridir. Mikroçip, tümdevre, yonga, tümleşik devre, bilgisayar yongası gibi birçok farklı isimle anılan entegre devreler, günümüzün modern toplumundaki insanların kullandığı birçok teknolojik cihazda bulunmaktadır. Elektronik ev aletlerinden gelişmiş bilgisayar sistemlerine oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan entegre devreler, modern insanın ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan endüstriyel üretim bantları açısından da kritik derecede önemlidir.

Devre sistemleri üzerine yapılan birçok çalışma sonucunda bilim insanları, yarı iletken aygıtlardaki boşluk tüplerinin yerine geçebilecek kadar işlevselliğe sahip olan entegre devrelerin büyük avantajları olduğunu gördü. İşlevselliğin de ötesinde entegre devrelerin kullanımı üretim maliyetlerinin ciddi bir oranda düşürülmesini de sağlamıştır. Ekonomik açıdan hatırı sayılır bir avantaj oluşmasını sağlayan entegre devreler kısa süre içinde dünya genelinde kabul gördü ve seri bir şekilde üretildi. 20. yüzyılın son çeyreğinde elektronik bileşenlerin üretiminde bir devrim yaşanmasını sağlayan entegre devreler, yeni bir dönemin de başlamasına neden olmuştur.

21. yüzyıla girilmesi ile elektronik teknolojiler için bir vazgeçilmez haline gelen entegre devreler, verimlilik açısından da giderek yükselen bir ivme kazandı. Dünya genelinde kullanılan entegre devrelerdeki yonga alanları ortalama olarak 1 ile 350 mm² arasında değişir hale geldi. Yonga alanlarının küçülmesinin de ötesinde milimetre başına 1 milyon geçirgeç kullanılması, entegre devrelerin çok daha üstün bir performans göstermesini sağlamıştır. Dünya çapında 300 milyar Dolar gibi muazzam bir satış seviyesine ulaşan entegre devreler, modern toplumun günlük yaşamda kullandığı birçok cihazın temel bileşeni haline gelmiştir.

Entegre devre üretiminde kullanılan CMOS teknolojisinin bir standart haline gelmesi, transistör maliyetlerinin de düşmesine neden olmuştur. CMOS teknolojisi dünya çapında üretim maliyetlerini ciddi oranda azalttığı için tercih edildiği gibi ayrıca büyük miktarda yonga üretimine imkan sağladığı için de kullanılmaktadır. Silikon vadisi gibi kavramların ortaya çıktığı günümüzde modern endüstri açısından da önemi çok büyük olan entegre devreler, bilgisayar sistemli üretimin yapıldığı her alanda kullanılmaktadır. En basit ev aletlerinden yüksek teknoloji ürünü cihazlara kadar çok geniş bir alanda kullanılan entegre devreler, modern insanın hayatına bir daha çıkmamak üzere “entegre” olmuştur.