E-ticarette renklerin anlamı nedir?

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi konusunda yapılan araştırmalar, her geçen gün bu konuya daha fazla firmaların yatırım yapmasını sağlıyor. Kurumsal firmalar, logolarını belirlemeden önce geniş çaplı bir araştırma yaparak logolarında kullanmak istedikleri renkleri belirliyorlar. Sizde kendi çapınızda bir e-ticaret sitesi tasarlamak istiyor ve bu konuda hangi renklere odaklanılması gerektiğini düşünüyorsanız, yazı dizimizi okumaya renkler-nasıl-ortaya-cıktıdeva edin.

Renkler ve anlamları…

Gıda konusunda bir e-ticaret sitesi düşünüyorsanız, kırmızı ton renkleri kullanabilirsiniz. İnsanlar üzerinde dikkat çekici, dinamik ve canlılığı sağlayan bu renkler, gıda ve teknoloji gibi alanlarda e-ticaret yapmak isteyenler için önerilen bir renk.

Mazi rengin insanlar üzerinde etkisi, güvenilirlik, odaklanma, sakinlik ve güç olarak beliriyor. Enerji, sağlık, teknoloji, finans gibi alanlar site kurmak isteyenler için odaklanılması gereken bir rengi ifade ediyor. Yeşilin insanlarda bıraktığı intiba, zenginlik, doğallık, prestij. Bu nedenle finans, eğitim, gıda gibi alanlarda site kurmak isteyenler bu renge odaklanabilirler.

Uzmanlar tarafından en çok bilinen 100 marka üzerinde araştırma yapıldı. Bu araştırma üzerinden en çok bilinen markaların renklere verdikleri önem dağılımı şu şekilde: Yüzde 29 kırmızı, yüzde 333 mavi, yüzde 28 gri veya siyah, yüzde 13 ise sarı renk olarak belirlendi. Markalarda dikkat çeken bir özelikse, logolarından sadece yazı kullandıkları.

Sizde kuracağınız sitenin hangi renklerden meydana gelmesini istiyorsanız, öncelikle iyi bir araştırma yapabilirsiniz. Sade ve birbirine kombin renklerle sitenizi dizayn etmeniz ve 3’den fazla renk kullanmamanız önerilir. Gözü yormayacak ve sitenin dağınık olduğunu anımsatmayacak renklerin kullanılması, daha düzgün bir site imajı çizecektir.