Düşünce tekniği

Her insan günlük hayatta karşısına çıkan sorunları çözmek için beynini kullanır ancak düşünce yapısında bazı noktalara dikkat ederek çok daha hızlı bir şekilde düşünmek ve etkili çözümler üretmek mümkündür. İnsan ilişkilerinde karşı tarafı kolay bir şekilde ikna ederek olayları size avantaj sağlayacak şekilde yönlendirmek de, doğru düşünce tekniklerini uygulayarak geliştirdiğiniz düşünce yapısına bağlıdır. Psikolojik olarak bilinçli yanlış yönlendirme olarak kısaltılabilecek bazı teknikleri uygulayarak, sizin istediğiniz bir şeyi karşınızdaki insan düşünmüş ve istiyormuş gibi algılamasını dahi sağlayabilirsiniz.

Düşünce tekniği; yaratıcı düşünce, hızlı cevap verebilme, hafıza gelişimi, neden sonuç ilişkileri, soruları atlatabilme, yanlış yönlendirme ve daha birçok alanı kapsayan son derece geniş bir konudur. Genel olarak kişinin zekası, onu kullanabilme kapasitesine ya da karşısındaki insana zekasını gösterebilme yeteneğine göre ölçülür. Bu nedenle düşünce tekniği ile kişinin kendi zekasını anlayabilmesi ve bunu karşısındakilere gösterebilmesi sağlanmış olur. Ancak düşünce tekniği geliştikçe kişi zekasının çok daha etkili bir şekilde kullanabildiğinden, diğer insanlar kişinin gösterdiği zeka parıltısını algılayamayabilir. Bu durumda kötü amaçlı kullanımı ve etik dışı uygulamaları doğurur.

Düşünce tekniği ile insanları yanlış yönlendirmek ve bunu yaparken de son derece normal bir şekilde davranıyormuş gibi görünmek mümkündür. Bu şekilde toplum içinde daha önemli noktalara gelinebilineceği gibi, insanların düşünce yapılarını doğrudan etkilemek de mümkündür. Ayna karşısında yapılan konuşmalar insanları etkilemek için beden dilinin nasıl kullanılacağının öğrenilmesini sağlarken, insanların ilgisini çekerek odak noktası haline gelinmesini sağlayacak konular araştırılabilir. Bu şekilde önceden üzerinde çalıştığınız konuların sanki o anda aklınıza geldiğini zannettirerek, karşınızdaki insanlar üzerinde oldukça derin bir etki bırakabilirsiniz. Düşünce tekniği karşınızdaki insanın zevklerini sanki sizin de zevkleriniz ve hobilerinizmiş gibi göstermenizi dahi sağlayabilir. Böylece karşınızdaki insan sizi kendine daha yakın bularak, farkında olmasa dahi bilinçaltında size karşı bir yakınlık hissedebilir.

Düşünce teknikleri son derece karmaşık, uzun yıllar üzerinde çalışılması gereken, sürekli gelişen ve karşınızdakiler de birer insan olduğu için bazen işe yaramayabilen uygulamalardır. Düşünce tekniklerini en iyi kullanan insanlar, genellikle kimse tarafından fark edilmeyen ve bu nedenle de herhangi bir şöhrete sahip olmayan kişilerdir. Bir başka değişle; çeşitli düşünce tekniklerini kullanarak karşısındakine yalan söyleyen bir insan eğer yalan söylemede çok ustaysa, hiçbir zaman bir yalancı olarak adlandırılmayacağı gibi düşünce teknikleri ile karşısındakini kandırdığı da ortaya çıkmayacaktır.