Dünyanın en büyük hayvanı

İnsanların yüzlerce yıldır peşinde olduğu büyük hayvanlar, toplumlarda avcılığın bir simgesi olduğu için büyük önem taşımıştır. 19. yüzyılın başından itibaren bilinçsiz avlanma neticesinde birçok hayvanın nesli tükenmiş ya da tükenme noktasına gelmiştir ki bu hayvanların içerisinde birçok büyük tür de mevcuttur. Bizim tarih öncesi olarak algıladığımız dönemde yaşayan devasa büyüklükteki hayvanları saymazsak, günümüzde hala yaşayan en büyük hayvan şaşırtıcı bir biçimde “Mavi Balina” olarak karşımıza çıkar.

Çoğu insan bu sorunun cevabının denizlerde olduğunu düşünemediğinden, genellikle karadaki hayvanlar üzerinde bir tahmin yapmaya çalışır. Ancak akıl almaz bir şekilde 30 metrenin üzerinde bir uzunluğa sahip olan Mavi Balinalar, dünya üzerinde nesli tükenmemiş olan en büyük canlılardır. 20 metre ile 35 metre arasında değişebilen boyutları, devasa bir canlı manasına gelmektedir. 150 tonu geçen ağırlıkları ile inanılmaz bir ağırlığa sahip olan bu dev canlıların, yalnızca denizlerdeki mikroskobik “planktonlar” ve karideslerle beslenmesi ise bir başka ilginç konudur.

Mavi Balinaların boyu 11-12 katlı bir binanın yüksekliğine, ağırlıkları ise 90 tane yetiştin erkek gergedanınkine eşittir. Bu güne kadar tespit edilmiş en ağır Mavi Balina bir dişi olmakla birlikte, ağırlığı yaklaşık olarak 176 ton olarak tahmin edilmektedir. Dişi Mavi Balinalar doğum yaptıkları için genel olarak erkeklerden daha ağırdır. Mavi balinaların inanılmaz büyüklükte bir kalbi vardır ve içerisinde çok rahat 7-8 kişi girebilir. Dişi Mavi Balinaların ağırlığının daha fazla olmasındaki en büyük neden, yeni doğan Mavi Balinaların yaklaşık olarak 8 metre uzunluğunda olmasıdır. Bu uzunluğun anne karnında gelişebilmesi için dişilerin de daha büyük boyutlarda olması gerekir.

Tıpkı insanlar gibi memeli bir canlı olan Mavi Balinalar, akciğerleriyle solunum yaparlar ve yavrularını emzirerek beslerler. Hal böyle olunca yeni doğan Mavi Balina yavruları her gün yaklaşık olarak 400 litre kadar süt içmektedir ki bu dahi kendi başına inanılmaz bir miktar demektir. Bu kadar fazla süt içererek kısa süre içerisinde gelişen yavrular, 7-8 ay içerisinde kendi başlarına yaşayabilecek olgunluğa erişirler. Mavi balinalar birçok dinazor türünden dahi daha büyük hayvanlardır ve bilim adamlarına göre bu durumun en büyük nedeni, karada yaşayan hayvanların yerçekimi nedeniyle kendi ağırlıklarını taşımak zorunda olmasıdır. Suda çok daha rahat bir şekilde hareket etme imkanı olduğundan, Mavi Balinalar bu kadar gelişebilmektedir.