Dominik Cumhuriyeti vizesi

Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alması nedeniyle dünya çapında yüz binlerce insanın ilgisi çeken bir iklime ve doğal güzelliklere sahip olan Dominik Cumhuriyeti, Batı’sında yer alan Haiti ile benzer bir yapıya sahiptir. Güney Amerika’da bulunan Küba ve Jamaika’nın doğusunda, Porto Riko’nunsa batısında yer alan Dominik Cumhuriyeti çoğu zaman da Dominika ile karıştırılan bir ülke olmuştur. Son yıllarda özellikle televizyondaki yarışma programlarıyla ülkemiz vatandaşlarının da ilgisini çeken bir ülke haline gelen Dominik Cumhuriyeti, Türk tatilcilerin yer yıl daha da artan talebini karşılamaktadır.

Ülkemizdeki insanların tatil seçeneklerine Dominik Cumhuriyeti’ni eklemelerindeki en büyük sebeplerden biri de, kuşkusuz Dominik Cumhuriyeti’nin turistik amaçlı ziyaretler için Türkiye vatandaşlarından vize istememesidir. Ülkemizden tatil amaçlı bir başka değişle turist vizesi ile Dominik Cumhuriyeti’ne giden insanların herhangi bir vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Ülkemizden turizm amaçlı Dominik Cumhuriyeti’ne giden vatandaşlarımız vize işlemlerini havaalanında ya da limanlarda yapabilmektedir. Ülkeye giriş için Dominik Cumhuriyeti tarafından hazırlanan bir form doldurulur ve bu form için 10 Dolar civarında bir ücret ödenir.

Dominik Cumhuriyeti’nde tatil yapmak için ayrıca gidiş dönüş tarihiniz itibarıyla en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun olması da gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzda kullanılabilir boş sayfaların da olması gerekmektedir ki, bu prosedür zaten tüm yurtdışı seyahatler için geçerlidir. Bunun dışında Dominik Cumhuriyeti’ne girişte gümrük yetkilileri uçak biletinizdeki dönüş tarihinizi kontrol etmek isteyebilir. Bazı durumlarda gümrük yetkilileri turistlere Dominik Cumhuriyeti’nde nerede konaklayacaklarını sorabildiği gibi, tatil boyunca yapacakları harcamaları karşılayabilecek mali kaynağa sahip olup olmadıklarına dair sorular da yöneltebilmektedir.

Bu tür işlemlerin haricinde her yurtdışı seyahatinde olduğu gibi pasaportun yırtık olup olmadığına veya pasaport resmine bakılmaktadır. Ancak Türk vatandaşları genellikle turistik geziler için gittikleri Dominik Cumhuriyeti’nde vizeyi ülkeye girerken sorunsuz ve kısa süre içerisinde almaktadır. Dominik Cumhuriyeti tropikal iklimin hakim olduğu bir coğrafyaya sahip olduğundan, mevsimsel sıcaklık farkları oldukça düşük seviyelerdedir. Dominik Cumhuriyeti’nde kullanılan para birimi resmi olarak Dominik Peso’su olsa da, Doğu Karayip Doları ile de alışveriş yapmak mümkündür. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Dominik Cumhuriyeti’nin nüfusu, yaklaşık olarak 10 milyondur. Ayrıca ünlü kaşif Kristof Kolomb, Amerika’yı keşfederken ilk olarak Dominik Cumhuriyeti topraklarına ayak basmıştır.