Domates konservesi yapımı

Domates Amerika’nın keşfinden sonra insanoğlunun tanıştığı ve uzunca bir süre de uzak kaldığı bir lezzet olmasına rağmen günümüzde dünyanın dört bir köşesinde her mutfakta kullanılan bir sebze haline gelmiştir. Domates gerek salça olarak gerekse de natürel haliyle birçok farklı yemekte kullanıldığından, bir temel besin maddesi olarak dahi kabul edilebilir. Marketlerde satılan ve ömrünün uzaması için içinde katkı maddeleri olan domates konserlerini almak istemiyor ya da doğal içerikli domates konservelerini “daha ucuza” mal etmek istiyorsanız, evde son derece pratik bir biçimde kendi domates konservenizi yapabilirsiniz. Bazı ev kadınları eczanelerde satılan konserve tozlarını kullansa da, siz herhangi bir katkı maddesi kullanmadan da “saklama şartlarına bağlı olarak” kendi hazırladığınız konserveleri 1 yıla kadar kullanabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 2 kg. tarla domatesi
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
  • 2 tatlı kaşığı “deniz” tuzu

Hazırlanışı;

Domateslerinizin kabuklarını soyup blendırdan geçirerek işe başlayın. Domates kabukları da konservenize lezzet katacağından soyma işlemini domatesleri kaynar suya 1 dakika boyunca batırdıktan sonra yapmanız daha lezzetli bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Kaynar suya batırılan domateslerin kabukları zar şeklinde soyulmakta ve bıçakla soymaya nazaran domates daha az fire vermektedir. Bu da konservenizin lezzetini büyük oranda etkileyecektir. Genişçe bir tencerenin içine püre haline getirdiğiniz domatesleri ve 1/2 çay bardağı zeytinyağını koyun. Karıştırarak pişirdiğiniz domatesler kaynamaya başladığında ocağın altını kısın ve deniz tuzunu karışıma ilave edin.

Domates konservesi yaparken dilerseniz marketlerde satılan sofra tuzlarını da kullanabilirsiniz. Ancak konservenizde deniz tuzu kullanmanız lezzeti fark edilir derecede etkileyeceği gibi, aynı zamanda mineral zenginliği sebebiyle “konservenizin daha uzun süre dayanmasını” sağlayacaktır. Kısık ateşte 8-10 dakika boyunca pişirdiğiniz domatesleri cam konserve kavanozlarına alın ve kapaklarını “sıkıca kapattıktan sonra ters çevirerek” güneş görmeyen serin bir yere alın. Kullanacağınız cam konserve kavanozlarının steril olmasına bilhassa dikkat etmeniz gerekir. Tam olarak temizlenmeyen ve yüzeyinde mikroorganizmalar barındıran konserve kavanozları cam dahi olsa domateslerin kısa süre içinde bozulmasına neden olacaktır.

Konserve kavanozlarınızın kapaklarını “kaynar suyu atmak” sterilizasyon için yeterli bir uygulama olacaktır. Hazırladığınız domatesleri kavanozların içine koyduktan sonra “en üstte 1 parmak kadar boşluk bırakmayı unutmayın ve kavanozları ters çevirmeyi” unutmayın. Vakumlama oluşmasını sağlayan ters çevirme uygulaması, domateslerin uzun süre boyunca dayanmasını sağlayacaktır. Bu şekilde hazırladığınız konserveleriniz kullandığınız malzemeye ve saklama koşullarına göre 1 yıla kadar bozulmadan bekleyebilir. Son olarak beklerken kapağı dışarı doğru genişleyen konserveler bozulmuş demektir. Beklerken kapağı şişen konserveler bozulduğu için asla tüketmemeniz gerektiğini unutmayın.