Doğal taşlar ve özellikleri

Tarihçilerin ve arkeologların yaptıkları çalışmalarla aksesuar kullanımının İlk Çağ’dan bu yana insan hayatının bir parçası olduğu ortaya çıkmıştır. İnsanoğlu yüzyıllardır doğal taşlarla süsledikleri kolyeleri, yüzükleri, küpeleri ve çeşitli aksesuarları kullanmakta ve bu taşların farklı özellikleri olduğuna inanmaktadır. Agat, Zümrüt, Firuze, Aytaşı, Akik, Kaplan Gözü, Kehribar ve daha birçok taşın insan üzerindeki etkileri üzerine günümüz bilimadamları da birçok çalışma yapmaktadır.

  • Agat

Yüzyıllar öncesinden beri yöneticilik yapan kişilerin topluma daha iyi hitap etmesini sağladığına inanılan Agat, konuşma üzerinde etkili bir taştır. Ayrıca sosyalleşemeyen insanların toplum içine karışmasını da sağladığına inanılan Agat’ın ayrıca stresi azaltıcı bir etkisi de bulunmaktadır.

  • Yakut

Estetiği nedeniyle İlk Çağ’dan günümüze en değerli taşlardan biri olarak kabul edilen Yakut, hala dünya üzerindeki en nadir doğal taşlardan biridir. Asya ve Avrupa kültürlerinde zenginliğin simgesi olarak görülen Yakut, nadir bir taş olduğu için aslında gerçekten de zengin insanların satın alabileceği bir taştır. Bu nadir olan taşın en değerlisi ve gücü en çok olduğuna inanılanı, daha da nadir bulunan Kusursuz Yakut’tur. Eşsiz bir yeşil renge sahip olan Yakut, sarıya yakın ya da siyaha yakın yeşil renklere de sahip olabilir.

  • Akik

Yementaşı olarak da bilinen Akik; dünya üzerinde insanların en çok kullandığı değerli taş olarak kabul edilse de, renk ve üzerindeki halkaların dağılımı açısından sınırsız renk seçeneğine sahiptir. Her Akik bir diğerinden farklı olduğundan, tarih boyunca ağrıların giderilmesi için kullanılmıştır. Ayrıca çok yüksek bir enerjiye sahip olduğu için diğer birçok taştan daha tesirli olduğu düşünülen Akik, cinsel gücün de simgesi haline gelmiştir.

  • Aytaşı

Görünümü nedeniyle insanoğluna Ay’ı hatırlatan bu taş, bilinen insanlık tarihinin en eski dönemlerinden beri en değerli taşlardan biri olarak kabul edilmiştir. Özellikle eski çağlarda yolculuğa çıkanların yanına verilen Aytaşı’nın kişiyi koruyacağına inanıldığı gibi, bu taştan yapılan bir kolye, yüzük ya da bilekliği takan kişinin görünmez olacağı da düşünülmüştür.

  • Pembe Kuvars

Kuvars zaten doğada nadir bulunan bir taş olduğundan bir de taşın pembe renk olması, Pembe Kuvars’ın çok daha değerli ve nadir bir taş olmasına neden olmuştur. Hücre yenilenmesine yardımcı olduğuna inanılan Pembe Kuvars, tarih boyunca gençliğin ve güzelliğin simgesi olmuştur.