Dizel araç bakımı

Ticari işletmeler için sağladığı yakıt avantajı nedeniyle adeta vazgeçilmez olan dizel araçlar, uzun yol yapan herkesin öncelikli tercihidir. Dizel araçların motorları farklı bir çalışma prensibine sahip olsa da, aslında dizel araç bakımı temel kurallar açısından benzinli araçlara büyük oranda benzer. Halk arasında genellikle dizel araçların bakımının çok zor olduğuna dair bir inanış hakimdir ancak temel araç bakıp prensipleri açısından böyle bir durum söz konusu değildir. Benzinli araçların bakımına kadar özen göstermek gerekiyorsa, dizel araçların bakımına da aynı özeni göstermek yeterli olacaktır.

Dizel araç bakımının zorluğuna dair halk arasındaki inanışın temeli, dizel araçların benzinli modellere kıyasla daha yüksek bakım maliyetlerine sahip olmasıdır. Benzinli araçlara kıyasla dizel araç motorlarının ve diğer aksamlarının fiyatı daha yüksek olduğundan, insanlar dizel araçların çok fazla sorun çıkarttığını ve bu nedenle araç sahiplerinin çok para harcadığını düşünmektedir. Oysa benzinli bir araç sahibi kadar aracının bakımına özen gösteren bir kişi aracıyla ilgili fazladan bir sorunla karşılaşmaz.

Yakıt ekonomisi söz konusu olduğunda tartışmasız açık ara lider olan dizel araçların bakım masraflarının yüksek olması, araç mühendisliğinde kullanılan teknolojinin benzinli modellerden farklı olmasından kaynaklanır. Yakıt açısından cimri olan dizel motorların gerekli bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması halinde sürekli sorun çıkartması söz konusu değildir. Yanma karakteristikleri ve yakıt besleme sistemleri haricinde benzinli motorlardan büyük farkı olmayan dizel araç motorlarının çoğu parçası, benzinli araç motorları ile aynı ya da çok küçük farklarla daha yüksektir.

Dizel araç sahiplerinin bir çoğu araç motorlarından çok fazla gürültü gelmesi nedeniyle aracın servise götürülmesi gerektiğini düşünse de, aslında tüm dizel motorlar benzinli araç motorlarından daha yüksek ses üretir. Dizel araç motorları için oldukça normal bir durum olan yüksek ses üretimi yeni nesil araçlarda büyük oranlarda izole edilmiştir ancak yine de motorundan fazla ses geldiğini düşünen araç sahiplerinin bu durumun normal olduğunu bilmesi gerekir. Dizel araç bakımının zamanında ve doğru şekilde yapılmasına rağmen araç motorundan normal dışı bir ses gelmesi durumunda ise vakit kaybetmemeli ve yetkili firma servisine başvurmalısınız. Benzinli araçlar ile dizel araçların bakım aralıklarının farklı olabileceğini unutmayın ve aracınızın ilgili bakım aralıkları için üretici firmadan bilgi alın.