Çocuklarda tuvalet eğitimi

tuvalet eğitimiGöz açıp kapayıncaya kadar hızlı bir süre içinde büyüyerek bebeklik dönemini geride bırakan miniklerin tuvalet alışkanlığı kazanması, en başta çocuğun kendisi ve sonrasında aile için büyük bir öneme sahiptir. Her insanın ayrı bir birey olması nedeniyle tüm çocuklarda tuvalet eğitimine başlanması için kesin bir yaş sınırı belirlenemese de, genel olarak çocukların 24 aydan sonra tuvalet eğitimi alabileceği söylenebilir. Bazı çocukların tuvalet eğitimine istenen şekilde cevap vermesi için 3 yaşının dahi beklenmesi gerekebileceğinden ailelerin bu konuda ısrarcı olmaması ve kesinlikle ama kesinlikle bir uzmana danışması gerekir. Bazı çocukların 24 ay öncesinde tuvalet eğitimine hazır olması mümkün olabilirken bu çocukların kardeşlerinde dahi 3 yaşın beklenmesi gerekebilir. Bu nedenle uzman bir hekime danışmak ve ısrarcı olmamak en doğru hareket olacaktır.

Çocukların tam olarak kendi başına giyinmesi söz konusu olmasa da, çocuğun kendi başına iç çamaşırını aşağı indirip yukarı çekebilmesi ve en önemlisi de gün içinde 2-3 saat gibi sürelerde altını kuru tutabilmesi tuvalet eğitimi için hazır olduğunun göstergesi olabilir. Tuvalet eğitimine başlamak için çocukların az da olsa giyinme konusunda hüner kazanmış olmasının beklenmesi gerekir. Bu çocuğun tüm kıyafetlerini tek başına giyebilmesi manasına gelmese de, tuvaletini kendi başına yapabilmesi için en azından iç çamaşırını kendi kendine aşağı indirip yukarı çekebiliyor olması manasına gelir. Kendi başına yürüyebilen ve derdini de dili döndüğünce anlatabilen çocuklarda tuvalet eğitimine dair ilk eğitimlere de başlanması mümkün olabilir.

Çocukların tuvaletinin geldiğini söyleyebilmesi ve bu zamanlarda da tuvalete kendi başına gidebilmesi de eğitim zamanının geldiğine dair önemli bir gösterge olarak kabul edilebilir. Bu aşamada annelerin özellikle çocuklarının tuvalet eğitimini erkenden öğrenmesinin ne kadar zeki olduğunun bir göstergesi olmadığını anlaması “muazzam derecede önemlidir”. Yakın arkadaşların çocuklarının tuvaletini kendi başına yapabiliyor olması, annenin çocuğunun da yapabileceği manasına gelmediği gibi bu durum iyi bir anne olmak ya da çocuğun zeki olması gibi bir durumla da uzaktan yakından alakalı değildir. Bu sebeple çocuğuna tuvalet eğitimi verecek tüm annelerin bunu bir başarı konusu olarak görmemesi ve çocuğuna da kesinlikle bu konuda baskı kurmaması gerekir.

Son olarak her çocuğun tuvalet eğitimi için hazır olduğu zamanın farklı olabileceği ve bu nedenle de başkalarının çocuklarının bu eğitimi ne zaman aldığının bir gösterge olmadığı unutulmamalıdır. Yukarda izah edildiği gibi 24-36 ay arası psikiyatristler tarafından “önerilen” bir yaş aralığı olsa da bazı çocukların daha erken, bazılarının da daha geç tuvalet eğitimi için hazır olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu konuda bir uzmandan yardım istemek en doğrusu olacaktır.