Cinsel istismara karşı ebeveynlerin alacakları önlemler

Son zamanlar çocuklara karşı gerçekleştirilen cinsel istismar haberleri gündem de olsa da, bu sorun hayatın kaçınılmaz bir acı gerçeği. Son 15 yıl içerisinde çocuk tecavüz rakamları mahkeme kararlarına yansıyanlar hesap edildiğinde sadece 21 bin. Düşünüldüğü zaman bu rakam, dehşetli bir ahlaksızlık içerisine toplumun sürüklendiğini gösteriyor.ce26bfd75e878515e3a8741d75e4c3fd_1383259567

Anne ve babaların özellikle 4-11 yaş aralarında olan çocuklarını cinsel istismardan korumak adına yapmaları gereken bazı davranışlar var. Bunların başında çocuklarını kesinlikle yalnız bırakmamaları geliyor. Okula gidiş, geliş sırasında, yolda ve sokakta oynarken, bakkala giderken ki her davranışlarını gözlemlemeleri gerekiyor. Yapılan araştırmalar, çocuk istismarlarının yakın çevreden meydana geldiğini ortaya çıkardı. Yani çocuğunuza bakması için tuttuğunuz bir bakıcı veya okul servisindeki bir görevli, öğretmen, hademe çocuğunuzun yakınında bulunan yabancı her kişi, birer tehdit unsuru olabiliyor.

Bu durumda annenin, çocuğunu takip etmesi kadar, ona bazı durumlardan haberdar etmesi de önemli. Özellikle yabancıların arabasına binmemesi, onların vücudunda herhangi bir hareket yapmasına izin vermemesi, öpmemesi gibi. Çocuğuna anne ve babanın, vücudunun kendisine ait olduğu hissini aşılaması gerekir. Bunun için bazı davranışların benimsenmesi gerekir. Örneğin üzerini çıkartırken çocuktan izin almak gibi. Bunun yanında çocuğun herkesin yanında çıplak dolaşması veya herkesin yanında elbiselerini değiştirmesi olaylarını yapmamasını sağlamalı. Vücudunu herkesin önünde açmamayı ve onun kendisine ait bir örtü olduğunu bu şekilde ona benimsetmeyi, anne ve babanın sağlaması gerekiyor.

Çocuğun tam tersi bir şekilde yetişmesi halinde, çocuk, herkesin vücudu üzerinde bir tasarrufta bulunabileceği düşüncesini benimsiyor. Kendisine ait olmayan bir vücudunun olduğunu saıyor. Buda cinsel istismarın önünü açan bir durum. Çocuklara bu konularda bazı şeylerin öğretilmesi ve herkesin kendisini öpmesine izin vermemesi gibi şeyler öğretilmeli.