Çeşme

Çeşme, İzmir ilimizin batı kıyılarında bulunan ilçelerinden biridir. Denizden yüksekliği 5 metre olan bu güzel ilçenin, doğusunda Urla, kuzeyinde Karaburun bulunmaktadır.

34 bin civarında nüfusu bulunan Çeşme ilçesinin, yaz aylarında nüfus patlaması yaşadığını söylemek abartı olmayacaktır. Zira, güzel denizi, nezih ortamları, bol yeşili, kaplıcaları ile Çeşme yerli ve yabancı turistlerin tatil yöresi tercihleri arasında başı çekmektedir.

11. yüzyıl sonlarında ünlü Türk denizcisi Çaka Bey tarafından Türk egemenliği ile buluşturulan Çeşme, 14. yüzyıl sonlarında da Osmanlı egemenliğine geçmiştir. Yaşanan bu tarihi geçmiş ile Çeşme doğal olarak birçok tarihi ve turistik yere ve değere sahiptir. Bunların arasında en popüler olanlardan biri Çeşme Kalesi’dir.

1508 yılında Osmanlı Padişahı II. Beyazıt tarafından yaptırılmış olan Çeşme Kalesi, bugün içinde Çeşme Arkeoloji Müzesi’ni barındırmaktadır. Kalenin mimarı Mimar Ahmet oğlu Mehmet adındaki bir mimardır. Kale ilk yapıldığında aslında tam deniz kıyısında bulunmakta idi. Denizin doldurulması neticesinde artık Kale, denize belirli bir mesafede yer almaktadır.

Çeşme’nin bir diğer önemli tarihi değeri ise Kervansaray’dır. Kervansaray, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1529 yılında yaptırılmıştır. Binanın mimarisi tipik Osmanlı Dönemi kervansaraylarındandır. “U” şeklindeki binanın ortasında geniş bir avlu bulunmaktadır. İki katlı Kervansaray’ın üst katına buradaki merdiven ile çıkılmaktadır. Avlunun kenar kısımlarında depo, dükkan gibi birimler yer alır. Geçmişte tüccarların dinlenme yeri olan Kervansaray günümüzde otel olarak hizmet vermektedir.

Çeşme’nin en önemli değerlerinden biri de Osmanlı’dan kalma çeşmelerdir. Bu çeşmeler ilçeye de adını veren unsurlar olmuştur. Çeşme’de bulunan çeşmelerden ikisi öne çıkmaktadır. Bunlardan biri “Anonim Çeşme” adındadır ve 1792 yılında yaptırılmıştır. Diğeri ise Kaymakam Sadık Bey Çeşmesi olup, 1885 yılında yaptırılmıştır.

Bu eşsiz tarihi değerler kadar Çeşme’nin öne çıkan bir başka ayrcalığı upuzun ve beyaz kumlu sahilleridir. Sıcacık sahiller sıcacık termal sular ile de içiçe olup, Ilıca termal suları ile öne çıkan ilk isimdir.

Çeşme eşsiz doğası, her türlü tatile imkan veren alt yapısı ve tesisleri ile uzun yıllar tatilcileri ağırlayacak nadide köşelerden biridir.