Çamaşır makinesi arızaları

Ev kadınlarının hayatını büyük oranda kolaylaştıran çamaşır makinalarında, uzun ve yoğun kullanım sonucu bazı sorunlar görülmesi normaldir. Çamaşır makinelerinde en yaygın görülen sorunlar; su almaması, su kaçırması, durulama suyunu boşaltmaması, çalışırken yürümesi, yüksek ses çıkartması, yakama ya da durulama gibi problemlerdir. Çamaşır makinelerinde yaşanan bazı sorunlarda parça değişimi gerekli olduğundan yetkili servisin müdahalesi kaçınılmazdır. Ancak makinelerde oluşan bir takım problemlerde kişinin uygulayacağı pratik yöntemler, sorunun çözülmesini de sağlayabilir.

Çamaşır makineniz yıkama esnasında aldığı suyu boşaltmıyorsa, ilk olarak su tahliye pompasını kontrol etmektir. Çamaşır makinelerinin tamamında su pompası, makinenin altı kısmında kapaklı bir bölmede yer alır. Bazı modellerde bu kapak geçmeli olabildiği gibi bazı modellerde vidalı olabilir. Vidalı kapağa sahip çamaşır makinelerinde nadir de olsa kapağın açılabilmesi için makinenin arkaya yatırılması gerekebilir.

Alt kısımdaki kapağı açtığınız zaman su tahliye hortumunun kapağını açın ve altına bir kap koyarak makinenin suyunu boşaltın. Daha sonra çevirerek açacağınız su pompasının içerisinde bozuk para, toka ya da düğme gibi pompayı tıkabilecek cisimler olup olmadığı kontrol edin. Ayrıca pompa yuvasına biriken  saç ve sentetik tüy gibi maddeler de, pompanın tıkanarak makinenin aldığı suyu boşaltamamasına neden olabilir. Çamaşır makineniz su kaçırıyorsa ilk kontrol etmeniz gereken yer musluk ve hortumun contasıdır. Makina sadece çalışırken su kaçırıyorsa, kapak kısmındaki plastik şerit üzerinde herhangi bir yırtık ya da çatlak olmadığından emin olun. Şayet kapak koruyucusunda, muslukta ve hortum contasında herhangi bir sorun yoksa, teknik servis çağırmanız gerekmektedir.

Çamaşır makinelerinin belirli bir kullanım yılından sonra çalışırken yürümesi de yaygın görülen bir sorundur. Bu aşamada kontrol etmeniz gereken ilk yer, makinenin ayaklarından herhangi birinin havada kalıp kalmadığıdır. Makinenin bir köşesine bastırdığınız zaman oynama yapıyorsa, sorun dengesiz bir yüzeye yerleşmesinden kaynaklanmaktadır. Çoğu çamaşır makinesinin ayakları vidalıdır ve ayarlanabilir ancak sizin makinenizde böyle bir vida sistemi yoksa altına herhangi bir destek malzemesi koyarak da bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Makinenizi aşırı miktarda yüklemeniz de çalışırken yürümesine neden olabilir. Bir sonraki yıkamada içerisine daha az çamaşır koyarak yürüyüp yürümediğini kontrol edin. Şayet çamaşır miktarını azaltmasına rağmen makineniz yürüyorsa, mekanik bir sorun var demektir ve servis çağırmanız gerekir.