Büyük Okyanus

Adında da anlaşılabileceği gibi dünyanın en büyük su kütlesi olan Büyük Okyanus, yeryüzündeki toplam kara parçalarının yüzölçümünden dahi daha büyük bir alanı kaplamaktadır. Pasifik olarak da bilinen Büyük Okyanus ayrıca 11 kilometre derinliğe sahip dünyanın en alçak yeri olarak bilinen Mariana Çukuru‘na da ev sahipliği yapmaktadır. Amerika, Asya ve Avustralya kıtalarının arasında kalan Büyük Okyanus, Orta Çağ dönemine kadar dünyanın sonu olarak bilinen bir alanı kaplamaktadır. Uçsuz bucaksız olduğu düşünülen Büyük Okyanus’a ismini, Portekizli ünlü kaşif Ferdinand Magellan vermiştir.

İspanya Krallığı için keşif seferine çıkan Ferdinand Magellan, kendi adını taşıyan Magellan Boğazı’nda oldukça şiddetli fırtınalara yakalanmış ve büyük zorluklar çekmiştir. Magellan’ın nihayet fırtınaları atlatması ile oldukça sakin ve durgun sulara sahip olan bir okyanusa çıkması, bu okyanusa Portekizcede sakin manasına gelen “Pasifico” ismini vermesine neden olmuştur. 180 milyon km² gibi inanılmaz bir büyüklüğe sahip olan Büyük Okyanus, Atlas ve Hint Okyanusu’nun sahip olduğu toplam yüzölçümden neredeyse daha büyük bir yüzölçüme sahiptir.

Büyük Okyanus’u ilginç yapan bir başka detaysa, dünya genelinde her yıl meydana gelen depremlerin %90’ının bu bölgede olmasıdır. Dünya üzerinde oluşan depremlerin %90’ına ev sahipliği yaparak insan yaşamının devamlılığı için muazzam bir öneme sahip olması, kara parçalarında yaşamın daha kolay olmasını da sağlamaktadır. Ayrıca her yıl meydana gelen büyük depremlerin de %80’i, yine Büyük Okyanus tabanın da oluşmaktadır. Bilim adamları dünyadaki depremlerin %90’ının Büyük Okyanus’ta gerçekleşmesi, bu devasa okyanusun çok derin olmasına bağlamaktadır.

Büyük Okyanus ortalama olarak 3,5-4 kilometre derinliğe sahip bir su kütlesi olduğundan, büyük depremlerin de büyük bir çoğunluğu “Pasifik Bölgesi” denen bu alanda olmaktadır. Büyük Okyanus kıyısında yer alan Japonya’nın da depremlerden bu kadar çok etkilenmesinin ve Japon halkı için depremin doğal bir olay olmasının en büyük nedeni de, ülkenin Büyük Okyanus’a olan yakınlığıdır. Büyük Okyanus üzerinde 20 binin üzerinde ada barındıran devasa bir yüzölçüme sahip olsa da, bu adaların sahip oldukları toplam alan dünyanın toplam yüzölçümünün %1’inden dahi daha azdır.