Bor madeninin kullanım alanları

Ülkemizin de dünya rezervlerinin oldukça büyük bir kısmına sahip olduğu bor mineralinin günümüzdeki teknolojik gelişmeler sonucunda neredeyse sayısız alanda kullanılabileceği söylemek mümkündür. Endüstrinin hemen hemen her alanında kullanım potansiyeli olan bor mineralleri temel bir sanayi hammaddesi olarak nitelendirilebilir. Bor minerallerinin özel tekniklerle işlenmesi sonucu üretilen borik asit ve özellikle boraksın nükleer enerji sektörü için kritik öneme sahip maddeler olduğu düşünülürse, borun geleceğin madeni olduğu da söylenebilir. Jet teknolojisinden yakıta, tekstilden uçak yapımına kadar son derece geniş bir kullanım alanı olan bor minerallinin yeni teknolojiler ile daha da geniş bir kullanım alanına sahip olacağı tahmin edilmektedir.

Tekstil sanayinde kullanılan kumaş boyaları da bor minerallerinin kullanımıyla üretildiğinden, bu ticari potansiyeli her zaman çok büyük olan endüstri için de bor çok önemli bir hammaddedir. Bor mineralleri ayrıca başta sabun ve deterjanlar olmak üzere temizlik ürünlerinin yapısına da katıldığından, kullanım alanlarında bu sektörler de dahildir. Cam elyafı gibi modern dünya için hem önemi hem de değeri büyük olan bir maddenin üretiminde de kullanılan bor mineralleri, yakın gelecekte ticari değeri katlanarak artacak bir ürün olarak görülmekte ve bu nedenle de uluslararası şirketlerin gelecek planlarının merkezinde yer almaktadır.

Savunma sanayindeki kullanım alanları her geçen gün daha da artan borun roket yakıtlarında da kullanılması bu madenin değerinin daha da artmasına sebep olmaktadır. Uzay araçlarından atmosfer içi roket teknolojisi kullanan hava araçlarına çok geniş bir kullanım alanına sahip olan bor mineralleri, bileşen olarak da muazzam derece sert bir maddeye dönüştüğünden tank sanayinin kalbi olan zırh yapımında da kullanılmaktadır. Mohs Sertlik Cetvelinde 9,5 sertlik derecesi ile dünya üzerinde elmastan sonra bilinen en sert malzemelerden biridir. Boron Carbide olarak bilinen bu bor bileşiği kolay işlenebilir olduğundan, savunma sanayindeki kullanım alanları ile ilgili araştırmalara her geçen gün yenileri eklenmektedir.

Bor mineralleri kurşun geçirmez yelek yapımında, lehim üretiminde ve kağıt sanayinde de kullanılır. Şişe camı üretimine de katılan bor, ayrıca cama daha sert bir yapı kazandırdığından dayanıklı cam üretimi için de kritik öneme sahip bir maddedir. Seramik sektöründeki önemi de her geçen gün artan bor mineralleri temizlik ürünlerindeyse jermisit yani mikrop öldürücü etki oluşturmaktadır. Sodyum perboratın aktif bir Oksijen kaynağı olması, deterjanlara elbise ağartıcı özellik kazandırmasını sağlamaktadır. Tarım sektöründe hem bitki örtüsünün daha hızlı gelişmesini hem de istenmeyen bitkilerin öldürülmesi için kullanılabilen bor, bu özelliğiyle de gelecekte tarım sektörünün vazgeçilmez hammaddelerinden biri olma potansiyeline sahiptir. Kanser önleyici etkileri, atık temizlemedeki rolü ve ahşap yüzeylerin korunması gibi konularda da bor mineralleri üzerine araştırmalar yapılmaktadır.