Bitkisel ve hayvansal yağlar

Çoğu insan bitkisel yağların mı, yoksa hayvansal içerikli yağların mı daha yararlı olduğunu merak eder. Yararlı yağlar olarak adlandırılan yağ çeşitleri, tamamen bitkisel içeriğe sahip besinlerde bulunur. Bitkisel besinlere örnek olarak; ayçiçeği, fındık, zeytin ve mısırı gösterebiliriz. Bu besinlerden elde edilen doğal yağlar, vücudumuzda sindirime uğradığı zaman yağ olarak depolanırak saklanır. Ülkemizde bu tür doğal besinlerin tamamından yağ üretimi yapılan, geniş bir sanayi oluşmuştur. Özellikle ayçiçeği yağı ve zeytinyağı kullanımı alışkanlığımız, uzun yıllardan beri oldukça yüksek orandadır.

Bu doğal içerikli besinlerin yağları iyi yağlar yani iyi huylu kolesterol  içerirler ancak tek başlarına tüketilmeleri sağlıklı değildir. Bu tür bitkisel yağların iyi huylu ve kötü huylu kolesterol değerleri dengeleyerek vücuda almanın en iyi yolu, birbileri ile eşdeğer oranlarda karıştırarak kullanmaktır. Örneğin; pişireceğiniz yemeğin içerisinde 2 çorba kaşığı bitkisel sıvı yağ koyacaksınız, bir yemek kaşığı mısır yağı bir kaşık da zeytin yağı katarak kolesterol değerlerini daha dengeli bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca insanların yağ olarak düşündüğü ilk şey sıvı yağlar olmasına rağmen insan sağlığı açısında en yararlı yağ olan balık yağı, genellikle unutulur. Düzenli balık tüketerek içerisinde bulunan oldukça faydalı yağların da vücuda alınması gerekir.

Toplumda bilinenin aksine hayvansal kaynaklı yağların da hepsi kötüdür diye genel bir şey söyleyemeyiz. Balık tüketimini, son yıllarda insan sağlığına oldukça yararlı olduğu tespit edilen omege3’ün tüketimi açısından son derece önemlidir. Bu yağ asitlerinin kalp ve damar sağlığı üzerinde koruyucu etkisi olduğu yapılan son araştırmalarca kanıtlanmıştır. Dünya çapında tüm uzmanlar, düzenli olarak balık ve deniz ürünleri tüketilmesinin önemini vurgulamaktadır.

Çocuklarda beyin gelişiminden, göz gelişimine kadar birçok alanda büyük faydası olan yağ asitlerinin, hayvansal yağlarla alınması gerekmektedir. Hamilelik dönemlerinde bebeğin sağlıklı gelişmesini de sağlayan bu yağlar, yeterli miktarda tüketildiğinde sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Balık yemeyi sevmiyorsanız bile doktorunuzun size önereceği miktarda balık yağı hapı kullanmanız da sizin için yeterli olacaktır.

Süt ve süt ürünlerinde bulunan yağlarında sağlığınız üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu tür ürünlerden yağlı oldukları için uzak duran insanlarda, birçok kemik hastalığı görülmekle birlikte, ilerleyen yaşlarda kemik erimesi sorunu yaşamaları oldukça kuvvetli bir ihtimaldir. Çocukların sağlıklı gelişimlerini tamamlayabilmeleri için, bir dönem düzenli şekilde süt ve süt ürünleri tüketmeleri gerektiği unutulmamalıdır.